آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومیقره باغ

پژوهشگر ارمنی: هدف از انسداد لاچین، فشار بر ارمنستان برای بازگشایی زنگزور است

پژوهشگر مرکز تحقیقاتی اوربلی ارمنستان گفت: هدف اصلی جمهوری آذربایجان در انسداد گذرگاه لاچین فشار بر ارمنستان برای بازگشایی گذرگاه زنگزور است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، ژانا واردانیان، در تشریح آخرین تحولات مرتبط با محاصره مردم در منطقه قره باغ در پی انسداد گذرگاه لاچین از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان گفت: حدوداً ۴۰ روز است که آرتساخ تحت محاصره جمهوری آذربایجان قرار قرار دارد. مردم قره باغ دچار کمبود دارو و غذا شده‌اند و برای عرضه کالاهای ضروری کوپن صادر شده است. علاوه بر بستن کریدور لاچین، باکو گاز و اینترنت قره باغ را قطع کرده و به سیستم برق هم که از ارمنستان به قره باغ وارد می‌شود، آسیب رسانده است. این به این معنی است که ارامنه قره باغ در این زمستان سرد بدون گاز هستند و از برق تولید شده در قره باغ استفاده می‌کنند و برای صرفه‌جویی این برق دولت قره باغ خاموشی‌های چهار ساعتی برقرار کرده است.

وی ادامه داد: همه این اقدام‌های نشانگر سیاست ارمنی ستیزی باکو است و بار دیگر ثابت می کند که ره باغ و مردم آن نمی‌توانند تحت حاکمیت آذربایجان زندگی کنند. هدف اصلی باکو منطقه بدون ارامنه است و خود رییس‌ جمهور آذربایجان این را پنهان نمی کند. البته با بستن لاچین باکو به دنبال اهداف دیگری هم هست. یکی از این اهداف فشار بر ارمنستان برای باز کردن کریدور جعلی زنگزور است.

این پژوهشگر ارمنستانی در پاسخ به این پرسش که رزمایش ترکیه در نزدیکی مرز ارمنستان با چه هدفی صورت می‌گیرد و پیام آن به ایروان چیست، گفت:  آذربایجان و ترکیه به طور منظم با هم رزمایش‌هایی برگزار می کنند. افسران ارتش آذربایجان در ترکیه با استانداردهای ناتو آموزش می‌بینند. ژنرال‌های ترکیه به ارتش و وزیر دفاع باکو مشورت می‌دهند، یعنی بدین ترتیب ارتش‌های آذربایجان و ترکیه با یکدیگر ادغام می‌شود.

وی افزود: این دو کشور بر اساس اصل «یک ملت، دو دولت» هدایت می‌شوند و دنبال اتحادیه تورانی هستند. تقویت همکاری بین باکو و آنکارا برای ارمنستان و منطقه یک تهدید است. حمایت همه‌جانبه ترکیه از باکو باعث ناامن شدن این منطقه است چرا که هدف بلند مدت ترکیه و آذربایجان فراتر از قره باغ است؛ این دو کشور به دنبال تصرف منطقه سیونیک ارمنستان هستند که خود به معنی از میان رفتن مرز ایران و ارمنستان است و اگر به جاه‌طلبی باکو و آنکارا پایان داده نشود، منطقه با فاجعه جدیدی روبه‌رو خواهد شد.

واردانیان در پاسخ به این پرسش که آیا دولت ارمنستان خواهان حضور کمیته حقیقت‌یاب در منطقه قره باغ شده است و اگر این چنین است علت این درخواست چیست، گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم دولت ارمنستان برای این که به گذرگاه لاچین گروه حقیقت‌یاب اعزام شود درخواست رسمی نداشته و فقط بر ضرورات این کار تاکید کرده است. در حال حاضر دولت ارمنستان به دنبال این است که اتحادیه اروپا هیأتی از ناظران غیر نظامی خود به ارمنستان اعزام کند. هدف از این ماموریت کمک برای کاهش درگیری‌ها و ایجاد شرایط مطلوب برای عادی‌سازی روابط ارمنستان و آذربایجان تعریف می‌شود. البته در اثر بخش بودن این مأموریت تردید وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا