آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعکسعمومی

واکنش‌ها به برخورد خشن پلیس ترکیه با حامیان فلسطین/ تصاویر

برخورد خشن پلیس ترکیه با گروه موسوم به «هزار جوان برای فلسطین» واکنش تند مقامات سیاسی این کشور را در پی داشت

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، انفعال دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه ترکیه در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و ادامه کشتار فلسطینیان مظلوم در غزه و علاوه بر آن، تداوم تجارت بین ترکیه و صهیونیست‌ها واکنش‌های مردمی را به دنبال آورده است.

جمعی از جوانان اسلامگرا که بر اساس یک ابتکار غیرحزبی و مبتنی بر فعالیت نهاد مدنی و مردمی گروه «هزار جوان برای فلسطین» را به وجود آورده‌اند، با تظاهرات در میدان تقسیم استانبول، علیه سیاست اردوغان درباره اسراییل شعار دادند.

جوانان مسلمان حامی فلسطین در تقسیم استانبول، از رئیس جمهور ترکیه خواستند که هر چه زودتر، روابط تجاری با رژیم صهیونیستی را متوقف کند. اما اجتماع و شعاردادن‌های آنان، خیلی زود با حملات تند نیروی پلیس ویژه ضدشورش روبرو شد. جوانان حامی فلسطین، دست به هیچ اقدام خشنی نزدند اما نیروهایی که به منطقه تقسیم اعزام شدند، همگی با باتوم و کلاهخود به سمت صفوف آنان حمله کرده و بیش از 30 نفر را به شکل خشن دستبند زده و بازداشت کردند.

این برخورد تند و خارج از قاعده واکنش تند مقامات سیاسی این کشور را به دنبال آورد.

کشور ترکیه ,
صدها شهروند از اعضای گروه هزار جوان برای فلسطین که خواستار قطع روابط تجاری دولت عدالت و توسعه با اسرائیل اشغالگر چه به عنوان شرکت‌های خصوصی و چه به عنوان شرکت‌های دولتی بودند، توسط پلیس با خشونت بازداشت شدند.

در حالی که پلیس 43 نفر از جمله یک کودک را با دستبند از پشت بازداشت کرد، برخی از معترضان توسط پلیس سیلی خوردند. در فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه، زدن دستبند از پشت، صرفاً برای متهمین و مجرمین ضدامنیتی یا خلافکاران آلوده به اقدامات خشن به کار می‌رود و به معنی اوج قدرت نمایی پلیس در برابر خلافکاران به شمار می‌آید.

کشور ترکیه ,
رهبر حزب سعادت: به جوانانمان تبریک می‌گویم

تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب اسلامگرای سعادت و از شاگردان قدیمی مرحوم نجم الدین اربکان نخست وزیر اسراییل ستیز اسبق ترکیه، در واکنش به حملات پلیس در میدان تقسیم گفت: «از صمیم قلب، این اقدام خداپسندانه جوانان حامی فلسطین را تبریک می‌گویم. آنان گام ارزشمندی برداشتند. خشونت و شکنجه اعمال شده پلیس بر جوانان عزیزی که تجارت با رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد قرار می‌دهند غیر قابل قبول است. این حملات توسط پلیس تحت امر همان دولتی انجام شده که هنوز هم با وجود نسل کشی در غزه، تجارت با رژیم را ادامه می‌دهند. چنین ظلم آشکاری، حتی بزرگتر از آن معاملات تجاری است».

رهبر حزب سعادت، ضمن بازنشر حملات خشن پلیس به جوانان حامی فلسطین در شبکه ایکس، گفته است: «تجارت با اسراییل، ظلم به مردم مظلوم غزه است، بازداشت و شکنجه معترضان به تجارت به شکلی تحقیرآمیز ظلمی بزرگتر است. دیروز قونیه، امروز استانبول. در همه جا، جوانان ما می‌گویند: این تجارت پلید، به معنی مشروعیت بخشیدن به ظلم اسراییل و تشویق یک قاتل است. تجارت با اسراییل خیانت به فلسطین است. نقطه آخر خط!»

کشور ترکیه ,

رهبر حزب سعادت، همچنین مهمان ویژه و سخنران برنامه ای بود که توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در یکی از هتل های آنکارا برای حمایت از فلسطین برگزار شد. کاراملا اوغلو در سخنرانی خود، ضمن یادآوری اهمیت حملات آمریکا و اسراییل علیه جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران، خواستار وحدت مسلمانان جهان برای حمایت از فلسطین شد.

آش آن قدر شور شد…
برخورد خشن پلیس با جوانان حامی فلسطین، پای وزیر کشور را به ماجرا باز کرد. علی یرلی کایا وزیر کشور کابینه اردوغان اعلام کرده که شخصاً فیلم حملات پلیس را بررسی کرده و دستور داده که فی الفور، یک بازرس ویژه درباره تخلفات آنان تحقیق کند و در همان جا دستور داده، دو نفر از افراد پلیس که به جوانان سیلی زده‌اند، با حکم منع ادامه خدمت، به خانه فرستاده شوند.

یرلی کایا در توجیه رفتار تند پلیس گفته است: «پس از پایان اعتراض، تظاهرکنندگان متفرق شدند، اما یک گروه با وجود همه هشدارها متفرق نشدند. آنها با توهین به مقامات دولتی ما، در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند. 43 نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شدند که 38 نفر از آنها پس از بررسی هویتی آزاد شدند و برای 5 نفر نیز پس از اخذ اظهارات، سیر مراحل قضایی به عمل آمده است».

بیاینه جوانان چه بود؟
گروه موسوم به هزار جوان برای فلسطین در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد: درود بر مردم شریف فلسطین که در برابر سیاست‌های اشغالگر و نسل کشی اسرائیل مقاومت کردند، بر مردم شریف جهان که مقاومت را در آغوش گرفتند و بر آنانی که در این راه جاودانه شدند. ما امروز اینجا هستیم نه تنها برای حمایت از مبارزات مردم شریف فلسطین و برای مقابله با نسل کشی و برای بیان حقیقت و افشای دروغ‌ها. ما امروز اینجا هستیم و نماینده تمام مردم ترکیه هستیم که می‌خواهند از کرامت خود محافظت کنند. راه متوقف کردن اسراییل، دشمن همه مردم جهان، منزوی کردن نهایی ماشین صهیونیستی است. اسراییل که اشغال و نسل کشی را با تدارکات و همکاری شرکای خود انجام داد، مردم غزه را از غذا، آب، دارو و سوخت محروم کرد».

کشور ترکیه ,
در ادامه بیانیه آمده است: «متاسفانه برخی از شرکت‌های ترکیه، بخش قابل توجهی از نیازهای رژیم صهیونیستی به فولاد، کابل، ماشین آلات، قطعات الکترونیکی و میوه و سبزیجات را تامین می‌کنند. سیمان و 65 درصد از فولاد اسراییل توسط شرکت ایچتاش عضو موسیاد و برق آن توسط زورلو عضو گروه توسیاد تامین می‌شود. پایگاه‌های کورجیک و اینجرلیک در اختیار نسل کشی قرار می‌گیرد که به اطلاعات نیاز دارد. سوخت ارتش اسراییل از طریق ترکیه از نفت آذربایجان تامین می‌شود. شرکت‌های ترکیه انواع پشتیبانی را از خشکی و دریا انجام می‌دهند و از این تجارت کثیف هیچ حقوق گمرکی دریافت نمی‌شود. این همه اتفاق، در حالی روی داده که دولت ترکیه، به شکل ریاکارانه برای فلسطین دعا کرده و پیام‌های همبستگی جعلی داده می‌شود. ما به سرمایه داران محلی که شرکای رژیم اشغالگر هستند می‌گوییم، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تجارت را قطع کنید. توبه کنید و دیگر طرف نسل کشی نباشید. روز محاسبه فرا خواهد رسید و حزب عدالت و توسعه در برابر مردم پاسخگو خواهد بود. دست از این تجارت نفرت انگیز بردارید تا مردم فلسطین کشته نشوند! کشتی‌ها و محموله‌ها را متوقف کنید!»

آمارهای رسمی نشان داده که در 6 ماه اخیر و در دوران تداوم حملات اسراییل به مردم غزه و کرانه باختری، جمعاً بیش از 5 میلیارد دلار کالا از ترکیه به سرزمین های اشغالی صادر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا