آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

رسانه ایتالیایی: غرب هرگز قادر به حذف سردار سلیمانی از اذهان نخواهد بود

یک رسانه ایتالیایی در مقاله‌ای با اشاره به جایگاه سردار شهید قاسم سلیمانی در منطقه، عنوان کرد: قدرت‌های غربی، علی رغم نفوذ بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی، هرگز قادر به حذف او از اذهان نخواهند بود

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، سایت تحلیلی و خبری دوریگه ایتالیا در گزارشی با عنوان «خدا، آرمان و سرزمین: فرمانده در سایه» به جایگاه سردار شهید قاسم سلیمانی در ایران و منطقه پرداخته است.

در این گزارش با اشاره به جو سنگین سانسور و عدم آزادی بیان در رسانه‌های غربی آمده است: « نوشتن مقاله درباره قاسم سلیمانی عملاً خودکشی روزنامه نگارانه است، محتوایی را آشکار می‌کند که در بهترین حالت مورد انتقاد و سانسور اجباری (حداقل در شبکه‌های اجتماعی) قرار می‌گیرد.»

در این مقاله عنوان شده است: «کسی که برای دونالد ترامپ، تروریست در نظر گرفته می‌شد در عین حال این شخصیت برای آیت‌الله خامنه‌ای شهید بود. بخشی از غرب و داعش از وی وحشت داشتند، اما در عین حال در بخش زیادی از خاورمیانه قهرمان محسوب می‌شود. تشییع پیکر وی با میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها، گواه ملموسی است که قدرت‌ها، علی رغم نفوذ بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی، هرگز قادر به حذف او از اذهان نخواهند بود.»

در بخشی از این مقاله به اهمیت نقش شهید سلیمانی در مبارزه با داعش اشاره و آمده است: «در سایه بودن سلیمانی، وفاداری کامل او به آرمان‌های انقلابی (براساس آمارهایی که وجود داشت وی برای سال ۲۰۲۱، می‌توانست به راحتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروز آن شود، اما سلیمانی هرگز تمایلی برای حضور در انتخابات نشان نمی‌داد)، ایمان بی اندازه او به دین اسلام باعث شد به نماد واقعی و ویژه تبدیل شود، برای برخی ناخوشایند است، اما او نمادی از مسیر مبارزاتی شهدا، مجاهدت‌های شبانه، ایثار و علاقه زائدالوصف و عشق به آرمان‌ها بود. سردار سلیمانی زمانی که مسیحیت در خاورمیانه در خطر بود و ایزدی‌ها مورد حمله قرار می‌گرفتند، تنها فردی در جهان بود که به صورت هدفمند و سازمان یافته با داعش به مبارزه پرداخت.»

نویسنده مقاله با اشاره به کتاب منتشر شده در ایتالیا درباره سردار سلیمانی، می‌افزاید: «در کتاب قاسم سلیمانی؛ یک رزمنده خدا، علاوه بر شواهد متعدد و گزیده‌هایی از سخنان امام خامنه‌ای، سید نصرالله، عبدالملک بدرالدین الحوثی (رهبر جنبش مقاومت اسلامی انصارالله یمن)… ثابت می‌کند که جنگ فرمانده در سایه، مرز جغرافیایی نداشت، ولی پر از تجسم ناب آزادی بود، همچنین بخش‌های مهم برای شناخت شخصیت سلیمانی را در می‌یابیم. از نماز در وسط سالن کاخ ریاست جمهوری کرملین تا امتناع از حمله به نیروهای داعش در جنوب حلب در حالی‌ که مشغول برگزاری نماز بودند. او بدین ترتیب می‌گوید: اکنون زمان عبادت است. ما اینجا هستیم تا برای اقامه نماز بجنگیم. اگر به دشمنان خود در حال نماز حمله کنیم، به آرمان خود خیانت کرده‌ ایم.»

این رسانه ایتالیایی به نقل قولی از یکی از فرماندهان مقاومت نیز اشاره کرده و عنوان کرده است:« همانگونه که سرلشکر حاج بهرام دریکوند باز هم در کتاب چاپ شده توسط انجمن اسلامی امام مهدی عنوان می‌کند، وجود منحصر به فرد او به عنوان یک رزمنده، یک راهنما در داخل و خارج از نبرد بود که باعث می‌شد تا تعلق خاطر حتی دشمنان را نیز در پی داشته باشد. شبه نظامیان داعش یک ماه تمام بین سوریه و عراق گیر افتاده بودند، در محاصره نیروهای مقاومت و ارتش آمریکا بودند و در میان آنها کودکان، سالمندان و جوانان حضور داشتند. آنها برای تخلیه منطقه، به روسیه، آمریکا و ترکیه، یونان اعتماد نمی‌کردند، برای تخلیه تنها یک شرط داشتند … همه چیز تحت حمایت و نظر حاج قاسم اتفاق بیفتد.»

در پایان این مقاله با انتقاد از رویکرد غرب و رسانه‌های غربی، آمده است: «سردار سلیمانی، تروریست برای آمریکایی‌ها، شهید و قهرمان برای خاورمیانه، قادر به شکستن دایره کرکس‌ها در غرب است، صفحه‌ای از تاریخ که هنوز هم شایسته تعریف و سخن گفتن است، نه سانسور شدن. برای کسانی که سحرگاه شهادت را از دست می‌دهند، غروب مرگ، غم انگیز است، زیرا… بدون شهادت، بین باختن یا مردن، چه فرقی وجود دارد؟»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا