آذربایجاناخبارترکیهعمومی

بحران خرید و فروش سلاح در ترکیه

استفاده از سلاح در ترکیه طی سال‌های گذشته رو به افزایش گذاشته و اگرچه خرید آن مجاز است اما نگرانی درباره به کار گیری آن از سوی گروه‌های تبهکار یا دعواهای خانوادگی رو به تزاید نهاده است.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، اداره آمار اروپا (Eurostat)  طی گزارشی اعلام کرده ترکیه سومین کشور از نظر جرم و جنایت در بین اعضای اتحادیه اروپاست.

در این کشور از هر ۱۰۰ نفر ۱۲ نفر مسلح هستند که در بین ۱۷۸ کشور دنیا رتبه ۱۴ را نصیب ترکیه کرده است. همچنین در موضوع شفافیت تجارت سلاح در دنیا از بین ۴۸ کشور، ترکیه در رده ۳۱ قرار دارد.

از نظر قانونی شهروندان ترک اجازه خرید کلت و سلاح شکاری را دارند. البته با شروطی همراه است از جمله اینکه فرد باید بالای ۱۸ سال باشد و گواهی عدم سو پیشینه داشته باشد که در این صورت ظرف کمتر از ۶ ساعت می‌توان از طریق اینترنت سلاح را خریداری کرد.

البته افراد کمتر از این سن نیز توانسته‌اند با استفاده از پست اینترنتی برای خود سلاح خریداری کنند.

طبق قوانین ترکیه خرید نگهداری و حمل سلاح‌های کمری با مجوز شهربانی ترکیه آزاد است.

بر اساس این گزارش در دو سال گذشته برای یک میلیون و ۶۳۰ هزار تفنگ شکاری و ۷۰۰ هزار کلت در ترکیه جواز صادر شده است.

همچنین در سال گذشته در ۲۷ هزار حادثه یا درگیری از سلاح استفاده شده است.

۱۴ درصد جنایات صورت گرفته در ترکیه با استفاده از سلاح‌های مجوز دار انجام گرفته و جراحت منجر به مرگ با سلاح در ترکیه نیز طی ۴ سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافته است.

اما در این خصوص باید گفت: سایت‌های اینترنتی به راحتی اقدام به فروش سلاح به صورت غیر مجاز می‌کنند.

یکی از کارشناسان قضایی در ترکیه در این باره می‌گوید: هر قدر هم پلیس ترکیه در حوزه سایبری قوی باشد، باز هم سایت‌های زیادی برای فروش تسلیحات غیر مجاز وجود دارند. این سایتها ظرف چند ساعت ایجاد می‌شوند چراکه هدفشان کسب درامد از این راه پر سود است. این تسلیحات از کشورهای عراق و سوریه به صورت قاچاقی وارد ترکیه شده و به فروش می‌رسند.

هر قدر پلیس اقدام به بازداشت گروه‌های تبه کار می‌کند باز هم قاچاقچی‌ها مانند گیاهان خود رو رشد کرده و تجارت سلاح را دنبال می‌کنند. همچنین در حال حاضر بیش از ۲۰۰ سایت فروش سلاح غیر قانونی در فضای مجازی مشغول فعالیت است.

این کارشناس قضایی معتقد است؛ حتی از دارندگان سلاح مجوز دار نیز باید هر دو سال یکبار آزمایش‌هایی گرفته شود و افراد از نظر سلامت روانی نیز مورد بررسی دوره‌ای قرار بگیرند.

آیهان آکچان یکی از اعضای بنیاد امید ترکیه که مخالف تسلیح شهروندان است، نیز در این باره با اشاره به آمار بالای افراد مسلح در این کشور می‌گوید: حدود ۲۰ میلیون سلاح در ترکیه وجود دارد و تعداد افراد مسلح در استانبول به طور باور نکردنی در حال افزایش است.

بر اساس گفته‌های وی، میزان جنایت مسلحانه هر سال در حال افزایش است، به طوریکه در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد ۲۷ درصدی جنایات مسلحانه نسبت به سال قبل بوده‌ایم.

در همین حال از میزان درخواست مجوز برای گرفتن سلاح طی سال‌های گذشته کاسته شده و به نظر می‌رسد شهروندان ترجیح می‌دهند بدون مجوز سلاح خود را تهیه کنند.

پس از جنایات مسلحانه صورت گرفته در آمریکا طی سال‌های اخیر که برخی از آنها باعث سلب آرامش روانی در این کشور شده، در ترکیه نیز نگرانی‌ها از افزایش فروش سلاح بالا رفته و برخی نهادهای مردمی برای مقابله با این رشد بی رویه دست به کار شده‌اند تا دولت و مجلس را وادار به غیرقانونی خواندن خرید و فروش سلاح کنند.

به نظر می‌رسد به روند فعلی رشد خرید و فروش سلاح و جنایات مسلحانه در ترکیه که مجازات اعدام را نیز از دهه ۹۰ حذف کرده، گروههای تبهکار و افراد به استفاده از سلاح تمایل بیشتری داشته باشند و این موضوع در آینده جامعه ترکیه را با تهدیدات زیادی روبرو خواهد کرد.

https://www.ensonhaber.com/turkiyede-bireysel-silahlanma-100-kisinin-12si-silahli.html

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/10/27

http://www.sivilsayfalar.org/2018/07/05/silah-ruhsatlarinda-devlet-hastanesi-dampingi/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا