آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومینخجوان

کریدور زنگزور؛ از راه‌یابی رژیم صهیونیستی به منطقه تا قطع مسیر اروپا

دکتر منصور حقیقت‌پور: علی اف بازیگر سیاست های دیگران است و حرف‌هایی بزرگتر از استعداد خود می‌زند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، دکتر منصور حقیقت‌پور در خصوص دلیل مخالفت ایران با کریدور زنگزور اظهار داشت: دلیل مخالفت ایران سابقه تاریخی دارد و این موضوع به سابقه نوع تقسیم بندی ایالت‌ها و جمهوری‌های خودمختار شوروی سابق بازمی‌گردد

وی ادامه داد: چرا کمربند ۶۰ کیلومتری بین آذربایجان و نخجوان ایجاد شد زیرا نگرانی وجود داشت که این کریدور تنگنای ژئوپلتیک برای ما ایجاد می‌کند و طبیعی است که نمی‌پذیریم که یکی از راه‌های اتصال به اروپا را از دست بدهیم.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه یکی از تهدیدات جدی در این منطقه تقویت جریان پانترکسیم بود، گفت: این تهدید جدید که از ترکیه منشا داشت و در یک قرن اخیر تفکر ایجاد ترکستان بزرگ شروع شد که در دنباله کار باید به آسیای میانه می‌رسید، برای اجرای این تفکر باید تمام مرزها به هم متصل باشند که برای جلوگیری از چنین تفکری این ۶۰ کیلومتر به ارمنستان داده شد.

وی ادامه داد: اگر این مسائل را هم کنار بگذاریم کریدور زنگزور امکان دسترسی کالبدی به ترکیه می‌دهد و به صورت زمینی از نخجوان به آذربایجان و سپس دریای خزر و در آخر به آسیای مرکزی می‌رسد و ترکیه هم پوسته مرکزی است که در دل اینها ناتو، رژیم صهیونیستی و تروریست‌های مستقر در سوریه که مزدور ترکیه هستند به این مناطق راه می‌یابند…

حقیقت‌پور با تشریح این مسائل عنوان کرد: در چنین حالتی کدام عقل سلیم چنین چیزی را تحمل می‌کند که هم یکی از کانال های اتصال ما به اروپا قطع شود و همچنین پای ناتو به نوار مرزی ما باز شود؟ طبیعی است که افراد ساده اندیش به این مساله تمکین کنند اما رهبر ما، دولت ما و مردم ما مخالفت این موضوع هستند.

وی در خصوص دلیل اشتیاق رژیم اشغالگر قدس برای اجرای طرح کریدور زنگزور گفت: اسرائیل جرثومه فساد است؛ اقتصاد، علم و امنیتش توام با فساد است و با حضور در این منطقه هم تولید فساد می‌کند اما نباید فکر کنند که جمهوری اسلامی اجازه چنین کاری را به آنها خواهد داد.

وی خطاب به الهام علی اف ابراز داشت: علی اف بازیگر سیاست های دیگران است و حرف‌هایی بزرگتر از استعداد خود می‌زند و توصیه می کنم به جای بیگانگان به همسایه هایش تکیه کند و ببیند که چطور همسایگان امنیت این منطقه را تامین می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا