آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقفقاز جنوبیگرجستان

مشاور رهبر انقلاب: هیچ‌گونه تغییری در مرزها را نمی‌پذیریم

علی اکبر ولایتی: « جمهوری اسلامی ایران نسبت به منطقه قفقاز به‌ خصوص قفقاز جنوبی که جزو حساس‌ترین بخش‌های مرزی ماست بسیار حساسیت دارد و هیچ‌گونه تغییری در مرزها را نمی‌ پذیرید.»

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌ الملل در مصاحبه با کیهان در پاسخ به سوال «اهداف پشت پرده برخی شیطنت‌ها و تنش‌ها در منطقه قفقاز و مرزهای شمال غربی ما علی‌الخصوص در آذربایجان و ارمنستان چیست؟» اظهار داشت:

«در این‌ باره چند نکته حائز اهمیت است. یک؛ ما نسبت به منطقه قفقاز به‌ خصوص قفقاز جنوبی که جزو حساس‌ترین بخش‌های مرزی ماست بسیار حساسیت داریم. دو؛ مرزهای کشورهای همسایه ما در قفقاز برای ما و جمهوری اسلامی‌ایران تأثیر امنیتی دارد یعنی هیچ‌گونه تغییری در مرزها را نمی‌پذیریم. به‌این‌ترتیب که تجربه گذشته و حال نشان داده که اگر مرزهای کشورهایی مورد تغییر قرار بگیرد، کانون بحران ایجاد خواهد شد که پایانش معلوم نخواهد بود. الآن در سوریه آمده‌ اند و مرزهای شمالی و بعضا جنوبی این کشور را نقض کرده‌ اند. تا زمانی که نقض‌ کنندگان دست برندارند بحران در سوریه وجود دارد و این بحران معلوم نیست به کجا ختم خواهد شد.

ما در شمال و شمال غربی کشورمان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه را داریم و عملا در قفقاز جنوبی آذربایجان است و ارمنستان و گرجستان. نکته مهم آنکه آذربایجان و ارمنستان با ما مرز مشترک دارند. اجازه نخواهیم داد که مرزها تغییر بکند و کشورهای تجاوزگر بالفطره‌ ای مثل آمریکا بیایند و آنجا لانه کنند.

متأسفانه برخی که در بحران‌های منطقه قفقاز، بنزین روی آتش می‌ریزند خودشان متوجه نیستند که در حال فراهم کردن زمینه‌هایی هستند برای یکه‌تازی ناتوی افسارگسیخته. جمهوری اسلامی‌ایران اجازه نخواهد داد که این ناتوی افسارگسیخته به مرزهایش نزدیک شود چنانکه با انجام مانورها و نمایش قدرت بازدارندگی خود، بارها به آنان هشدار داده است.

این را هم اضافه کنیم که دیدارهای آقای رئیسی با مقامات آذربایجان و یا همین توافق اخیر ایران، ترکمنستان و آذربایجان برای انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران که با حضور آقای رئیسی و آقای علی‌اف به امضا رسید، نمونه‌های روشنی از روابط خوب با همسایگان است که می‌تواند ادامه داشته باشد.

منبع: آناج

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا