آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغقفقاز جنوبی

علی اف برای صلح با ارمنستان شرط گذاشت

رئیس‌ جمهور آذربایجان در سخنانی امضای توافق‌نامه صلح با ارمنستان را منوط به عقب‌نشینی ایروان از ادعای ارضی خود علیه باکو دانست

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهور آذربایجان دیروز جمعه در سخنانی اظهار داشت: در شرایط امروز که نرم‌های قوانین بین‌المللی به طور فاحش نقض و به صورت گزینشی اجرا می‌شوند، آذربایجان باید برای هر سناریویی آماده باشد و نیروهای مسلح خود را تقویت کند.

وی در ادامه گفت: به همین خاطر به محض پایان یافتن جنگ قره‌باغ ما پیروزی بزرگ‌مان را به رخ کشیدیم و فورا اعمال اصلاحات عمیق در حوزه دفاعی‌مان را آغاز کردیم.

علی‌اف افزود: امروز ارتش آذربایجان حتی از سه سال پیش خود نیز قوی‌تر است.

رئیس‌ جمهور آذربایجان گفت: زمانی که قوانین بین‌المللی کار نمی‌کنند و زمانی که امضا زدن دیگر چندان مهم نباشد، تنها نیروها تضمین‌کننده صلح خواهند بود.

وی عنوان کرد که آذربایجان و ترکیه طی سال‌های آتی به ایجاد روابط حسنه ادامه خواهند داد.

علی‌اف گفت: ما قطعا به توسعه روابط در سال‌های آتی ادامه خواهیم داد. ما باید شرایط در قفقاز جنوبی را باثبات کرده و امنیت آنجا را تضمین کنیم. طی سال‌های آتی آذربایجان و ترکیه نقش‌های بزرگتری بازی خواهند کرد که تنها به منطقه ما خلاصه نخواهد شد.

رئیس‌ جمهور آذربایجان درخصوص روابط کشورش با ارمنستان گفت: به نظرم ارمنستان باید گام آخر را بردارد. آن‌ها پس از جنگ شماری از گام‌ها را اتخاد کردند و من نمی‌توانم بگویم که اتخاد این گام‌ها داوطلبانه بوده است. طی دو سال و نیم اخیر موقعیت‌هایی پیش آمد که به طور واضح به ارمنستان نشان داد که اگر به تمامیت ارضی ما احترام نگذارند، ما نیز به مال آن‌ها احترام نخواهیم گذاشت. واضح است که این برای آن‌ها چه معنایی دارد. آن‌ها اینکه قره‌باغ مال آذربایجان است را به رسمیت شناخته‌اند و این را آشکارا اعلام کرده‌اند. حال زمان امضای اسناد آغاز شده است. این آخرین لحظه به شدت حائز اهمیت است.

همچنین خبرگزاری آناتولی به نقل از علی‌اف نوشت: اگر ارمنستان از ادعای ارضی خود علیه آذربایجان صرف‌نظر کند، توافق‌نامه صلح تا پایان سال امضا می‌شود. اما بدون این، صلح وجود نخواهد داشت. این سناریوی خوبی برای منطقه نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا