آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقره باغ

شرط پاشینیان برای صلح با جمهوری آذربایجان

نخست‌ وزیر ارمنستان: اگر باکو وارد مذاکرات مستقیم درباره منطقه قره‌باغ شود، یک قرارداد صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تا پایان سال جاری میلادی منعقد می شود

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن بیان این پیش‌بینی هشدار داد: با این حال بعید است که توافق صلح آینده شامل شروطی درباره قره‌باغ باشد که بتواند همه طرف‌ها را راضی نگه‌ دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: ایروان در موقعیتی نیست که نسبت به سرنوشت قره‌باغ تصمیم بگیرد و این مناقشه باید از طریق گفتگوی مستقیم با جمهوری آذربایجان حل‌ و فصل شود. من معتقدم که مذاکرات مستقیم میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌تواند به امضای قرارداد صلح تا پایان سال جاری میلادی منجر شود.

این اظهارات نیکول پاشینیان در میانه گفتگو‌های سه‌جانبه وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان به میزبانی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو بیان شد. تمامی طرف‌ها اذعان کرده‌اند که پیشرفت‌هایی جهت حل این درگیری دیرینه انجام شده، اما اختلافات عمده همچنان باقی مانده‌اند.

جیحون بایرام اف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه پیش از این دیدار سه‌جانبه گفت: پویایی روند مذاکرات بسیار بالاست. صادقانه باید بگویم که نتایج تقریبا در مقایسه با روند پویای مذاکرات، پایین‌تر است. اما اشتباه است اگر بگوییم که هیچ نتایج مثبتی حاصل نشده است.

آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان ارزیابی‌های مشابهی را نسبت به مذاکرات انجام داد و گفت: مذاکرات درباره تمامی مسائل موجود در دستور کار بسیار فشرده بوده است. اما با این حال هر دو طرف به چشم‌انداز‌های ملموس و روشنی در برخی موضوعات دست پیدا کرده‌اند.

سرگئی لاوروف هم به نوبه خود نسبت به تداوم روند مذاکرات و ایجاد نتایج مثبت در آینده ابراز امیدواری کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا