آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

رایزنی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

دکتر امیرعبداللهیان و مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه ای او، ضمن تماسی تلفنی در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای تبادل نظر کردند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با مولود چاوش اوغلو همتای ترکیه ای خود، درباره آخرین تحولات روابط دوجانبه‌ و برخی مسائل منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

مولود چاوش اوغلو ضمن تبریک عید سعید فطر به دکتر امیرعبداللهیان، ملت و دولت ایران، بر لزوم برداشتن گام های موثر و ملموس در راستای ارتقای روابط خوب و دوستانه دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین بر آمادگی آنکارا برای برگزاری هر چه سریع تر هفتمین نشست شورای عالی همکاری‌های راهبردی دو جانبه و برنامه ریزی برای انجام سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران تاکید کرد.

چاوش اوغلو با اشاره به روابط خوب میان دو کشور همسایه و برادر گفت: «پیرو توافق اخیر به عمل آمده، پیگیر مسائل زیست محیطی و مدیریت منابع آبی مشترک از طریق نهادهای ذیربط در ترکیه و تداوم برگزاری نشست های کمیته مشترک آب خواهم بود.»

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک عید سعید فطر، تداوم سفر مقامات عالیرتبه دو کشور را در راستای توسعه و‌ گسترش بیش از پیش روابط تهران و آنکارا ضروری دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای برگزاری هفتمین نشست شورای عالی همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، اظهار داشت: «برگزاری این نشست گام مهمی در پیشبرد روابط و تحقق منافع دو کشور و ملت و گسترش مناسبات دوجانبه خواهد بود.»

دکترامیرعبداللهیان همکاری‌های بیش از پیش دو کشور در حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع مشترک آبی را مورد تاکید جدی قرار داد.

وی بر اهمیت حل و فصل مسائل موجود باقیمانده در این زمینه و ضرورت تسریع همکاری‌های دوجانبه در قالب «کمیته مشترک ایجاد شده آب» با توجه به اهمیت موضوع تغییرات آب و هوایی و زیست محیطی تاکید نمود.

وزرای امور خارجه ایران و ترکیه بر تداوم رایزنی مستمر برای پیگیری موضوعات در دستور کار توسعه روابط دوجانبه و همچنین موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام‌ مشترک تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا