آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

دیدار علی‌اف با وزیر خارجه آمریکا

رئیس‌ جمهور آذربایجان در دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد: روابط دوجانبه دو کشور باید مستقل از روند عادی‌ سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان توسعه یابد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، دفتر ریاست جمهوری آذربایجان اعلام کرد که الهام علی‌اف رئیس‌ جمهور این کشور در 17 فوریه (روز شنبه) در مونیخ با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به درخواست طرف مقابل دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن که از روابط دوجانبه با جمهوری آذربایجان قدردانی می‌کند، تأکید کرد که فرصت‌های خوبی برای تقویت بیشتر روابط و همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور وجود دارد. الهام علی‌اف با بیان اینکه جمهوری آذربایجان از دستور کار دوجانبه با آمریکا بسیار قدردانی می‌کند، تأکید کرد که فرصت‌های مساعدی برای گسترش همکاری بین دو کشور وجود دارد. الهام علی‌اف با تأکید بر اینکه کشورش از عادی‌سازی روابط با ارمنستان و دستور کار صلح حمایت می‌کند، به دیدار دوجانبه با نخست‌وزیر ارمنستان در چارچوب کنفرانس امنیتی مونیخ اشاره کرد و دستیابی به توافقات برای برگزاری مذاکرات پیمان صلح و نشست‌های تعیین حدود مرزها را گامی مثبت ارزیابی کرد. الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه در حال حاضر عملاً صلح در منطقه برقرار است، تأکید کرد که روابط دوجانبه جمهوری آذربایجان و آمریکا باید مستقل از روند عادی‌سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان توسعه یابد. در این گفت‌وگو در مورد ارتباطات منطقه‌ای، حمل‌ونقل، کریدور میانه و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین تبادل‌نظر شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: مهم است که جمهوری آذربایجان رهبری کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد را بر عهده بگیرد. ما می‌خواهیم تمام تلاش خود را برای موفقیت این رویداد و در عین حال تضمین صلح پایدار و با عزت بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان انجام دهیم. ایالات‌متحده در این راستا کارهای مفیدی انجام داده و به انجام آن ادامه خواهد داد و موضوعات زیادی برای گفتگو وجود دارد.

رئیس‌جمهور علی‌اف گفت: برگزاری 29 اُمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد بخش مهمی از دستور کار دوجانبه جمهوری آذربایجان و آمریکا است. این دامنه موضوعات در دستور کار ما را گسترش می‌دهد و ما مشتاقانه منتظر حمایت دولت آمریکا از همه ابتکارات امسال ما هستیم. همانطور که وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد، یک موضوع دیگر در دستور کار ما قرار دارد و آن وضعیت منطقه‌ای در قفقاز، به‌ویژه چشم‌انداز دستیابی به صلح بین ارمنستان و آذربایجان است. آذربایجان به روند صلح متعهد است و انعقاد توافقنامه صلح در اسرع وقت منافع ملی ما را تأمین می‌کند. من از ایالات‌متحده آمریکا و به‌ویژه جناب وزیر امور خارجه به خاطر تلاش‌هایشان در این راستا تشکر می‌کنم. وزیر امور خارجه آمریکا پیش از دیدار با رئیس‌جمهور آذربایجان با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز دیدار کرد. آنتونی بلینکن در پلتفرم X نوشت که با پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان گفتگوی سازنده‌ای در مورد چگونگی حمایت آن‌ها از روند صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و ادامه تقویت روابط دوجانبه داشته است.

همچنین نیکول پاشینیان در پلتفرم X نوشت: با وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته‌ام. ما در مورد وضعیت امنیتی و رویدادهای اخیر در منطقه گفتگو کردیم. ما بر تعهد خود به صلح و ثبات تأکید کردیم. ما در مورد دستور کار دوجانبه گفتگو کردیم. بر اساس اطلاعات دولت ارمنستان، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان تائید کرد که ارمنستان آماده اتخاذ تصمیمات ملموس بر اساس اصولی است که قبلاً به صورت مکتوب در تریبون‌های بین‌المللی اعلام شده است. علاوه بر این جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه آذربایجان در 16 فوریه در چارچوب کنفرانس امنیتی مونیخ با جیمز اوبراین دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا دیدار کرد. بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، در دیدار مقامات جمهوری آذربایجان و آمریکا، موضوعات مربوط به دستور کار دوجانبه و چندجانبه و همچنین چشم‌ انداز روند عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان به صورت دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا