آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

خشم ارمنی‌های قدس از به رسمیت نشناختن «نسل کشی ارامنه» توسط رژیم صهیونیستی

ارمنی‌های ساکن قدس اشغالی نسبت به عدم به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه توسط رژیم صهیونیستی خشمگین بوده و معتقد هستند که دولت این رژیم ملاحظات سیاسی در روابط با ترکیه و جمهوری آذربایجان را به این اقدام ترجیح می دهد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، سایت عبری «تایمز اسرائیل» در این باره نوشت: منتقدان می‌گویند که دولت اسرائیل روابط با ترکیه و جمهوری آذربایجان را بر اعتراف به کشتار صورت گرفته توسط عثمانی‌ها در طول جنگ جهانی اول در اولویت قرار داده است.

ارمنی‌های قدس که بسیاری از آنها تابعیت اسرائیلی دارند، نه تنها از سیاست دولت رژیم صهیونیستی ابراز خشم می‌کنند، بلکه این اقدام را مایه شرمساری می‌دانند؛ چرا که دولت اسرائیل به خاطر روابط با ترکیه و جمهوری آذربایجان و برآورده کردن نیازهای این دو کشور تاریخ ارامنه را کنار گذاشته و فراموش کرده است.

یک وکیل در محله ارامنه قدس به تایمز اسرائیل گفت: ما تلاش کردیم با سیاستمداران و سران احزاب صحبت کنیم، اما همه این تلاش‌ها نتیجه‌ای به همراه نداشت و ناکام ماندند.

در همین راستا، «گارو ساندرونی»، پسر یک بازمانده از نسل کشی که در سال ۱۹۱۷ به یافا گریخت، دولت اسرائیل را مقصر عدم به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه می‌داند نه همسایگان یهودی خود را.

وی در این باره تصریح کرد: یهودیان نسل کشی را به رسمیت می‌شناسند، اما دولت نه، سیاست کثیف است.

ساندرونی پیش‌بینی کرد: روزی می‌رسد که اسرائیل نسل کشی را به رسمیت می‌شناسد و متوجه می‌شود که جمهوری آذربایجان و ترکیه چه کشوری هستند.

طبق گزارش تایمز اسرائیل، جمهوری آذربایجان یکی از تامین کنندگان اصلی نفت رژیم صهیونیستی است. در مقابل رژیم اسرائیل نیز یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات آذربایجان است و این کشور از این سلاح‌ها برای تأثیرگذاری بر مناقشه قره باغ با ارمنستان در سال ۲۰۲۰ استفاده کرد.

«ایلی نیسان»، تحلیلگر صهیونیست درباره موضع کابینه رژیم صهیونیستی در این باره می‌گوید: کنست موافق به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه است اما دولت به دلیل ملاحظات سیاسی این اقدام را انجام نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: اسرائیل نمی‌خواهد اوضاع با ترکیه پس از بهبود روابط بدتر شود. وضعیت سیاسی فراتر از همدردی انسانی است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا