آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومی

تمجید امام جمعه اردبیل از عضویت رسمی ایران در گروه بریکس 

آیت الله عاملی: با الحاق ایران به شانگهای و بریکس تحریم‌های آمریکا به تدریج آثار خود را از دست می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به عضویت رسمی ایران در بریکس اظهار کرد: این گروه غیر غربی ۳۱ درصد بالاتر از “گروه هفت” نقش اقتصادی در دنیا دارد، نزدیک به ۷۰ کشور جهان در آن عضویت دارند و در راس این گروه قدرت بزرگ اقتصادی مثل چین، هند و برزیل قرار دارند و غالب کشورهای هم‌پیمان آمریکا به‌ تدریج وارد این گروه بزرگ اقتصادی می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر نیمی از جمعیت هشت میلیاردی دنیا در این گروه قرار دارند و به‌ خاطر تنوع اعضا، این گروه را گروه فرا قاره‌ای نامیده‌اند.

امام جمعه اردبیل افزود: این گروه مناطق آسیا، اوراسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را پوشش می‌دهد و قدرت توسعه این گروه به‌ طور قطع مانع از یکه‌تازی آمریکا در مدیریت جهانی خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: یک امتیاز بزرگ این گروه این است که بانک این گروه عظیم اقتصادی به‌ نام بانک توسعه نوین سامانه اعلام پرداختی داشته و اعضای این کشور را از سوئیفت بی‌نیاز می‌کند.

امام جمعه اردبیل اظهار داشت: کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با استفاده ایران از این سامانه ضربه محکمی به ستون فقرات تحریم آمریکا وارد خواهد شد و جالب این است که آمریکا در آن صورت نمی‌تواند یقه یک کشور خاص را به عنوان مقصر بگیرد به همین جهت و به‌ جهات دیگر آمریکا با این گروه و با اجلاس های رسمی آن مخالف است اما عجیب است که به مخالفت‌های آمریکا هیچ کشوری حتی هم‌پیمان‌های او اهمیتی نمی‌دهند.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: الحاق به پیمان شانگهای و بریکس ظرفیت بزرگی برای بازسازی اقتصادی ایران است، اما معماری اقتصاد ایران احتیاج به ۲ رکن مدیریت علمی و خلاص شدن از حلقه تحریم و فشار آمریکا و اروپا با ۲ قدم بزرگ دولت نیاز دارد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: با الحاق ایران به پیمان شانگهای و بریکس به‌ تدریج تحریم آمریکا آثار خود را از دست خواهد داد.

وی با بیان اینکه کشور ما با قابلیت‌های عظیمی که دارد در آینده به یک قدرت بزرگ نوظهور اقتصادی تبدیل خواهد شد، افزود: بعضی از فعالان سیاسی و همچنین خارج نشین‌ها این اتفاق مهم اقتصادی را کم‌اهمیت نشان می‌دهند در حالی که هیچ کارشناس اقتصادی تردیدی در اهمیت بزرگ این اتفاق اقتصادی ندارد.

وی افزود: نیم نگاهی به ظرفیت گروه بریکس نشان می‌دهد که این گروه قدرت کامل برای ایجاد تحولات بزرگ اقتصادی در دنیا را دارد و در آینده نقش اصلی اقتصادی را به‌دست خواهد گرفت.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: از فعالان سیاسی داخل کشور می‌خواهم اغراض سیاسی را در رد و قبول موفقیت‌های جناح‌ها دخالت ندهند چرا که هر جا منافع ملی ما احیا می‌شود آنجا هر دو جناح باید با تمام توان پای کار باشند و از این طریق بلوغ سیاسی خود را ثابت کنند.

خطیب جمعه اردبیل درباره لزوم پرداخت به‌ موقع بهای گندم به کشاورزان گفت: امسال حدود ۱۰ میلیون تن گندم از زارعان خریداری شده اما جای تاسف است که در پرداخت وجه آن تعلل می‌شود و از دولت محترم می‌خواهیم در پرداخت وجه گندم‌کاران تسریع کند.

وی افزود: مسئولان هر وعده‌ای که می‌دهند در عمل به این وعده‌ها حساس باشند و به آنها به چشم دین نگاه کنند، این تعبیر امام رضاست که فرمود ما به وعده‌های خود به چشم دین نگاه می‌کنیم و لذا نهادهای حقیقی و حقوقی نباید به سادگی مدیون شوند.

امام جمعه اردبیل همچنین با اشاره به اعلام افزایش اعتبارات استان اردبیل در سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه گذشته به میزان ۵.۷ برابر افزود: این سخن باید خود را در مرحله عمل نشان دهد، هرگاه کارگاه‌های جاده‌های حساس ما مثل جاده گرمی – بیله‌سوار و جاده مشگین‌شهر – پارس‌آباد و جاده کلور – درام به‌ طور کامل فعال شد در آن صورت ما به بانیان این عنایت تبریک می‌گوییم.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با گرامیداشت روز پزشک و روز داروسازی بیان کرد: روز پزشک و داروساز را به جامعه پزشکی کشور و استان تبریک می‌گویم و از طرف خودم و اهالی از مساعی قدسی آنها تشکر می‌کنم.

آیت‌الله عاملی افزود: همه توجه کنند که بسیاری از پزشکان حاذق ما به‌راحتی می‌توانند کشور را ترک کنند و درآمد چندین برابر ایران داشته باشند دشمن نیز آنها را به شدت وسوسه می‌کند بنابراین ماندگاری آنها در ایران از سر عشق به وطن عزیز و عشق به ملت است و صد البته که در هر قشری فرد متخلف نیز پیدا می‌شود، اما تسری در هیچ قشری درست نیست.

وی با ابراز ناراحتی از هجمه‌های رسانه‌ای نسبت به جامعه پزشکان گفت: گاهی ملاحظه می‌شود هجمه‌های شدید رسانه‌ای به جامعه پزشکی می‌شود که بیشتر از ناحیه دشمن برای تحریک و تسهیل آنها در مهاجرت پزشکان است.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: در حال حاضر پزشکان عمومی جوان که تازه به شبکه وارد شده‌اند و کسانی که طرح خود را می‌گذرانند و پزشکانی که در مناطق محروم خدمت می‌کنند، از جهت مادی در عسرت، سختی و تنگنا هستند.

وی افزود: از دولت محترم می‌خواهیم تسهیلات لازم و بسته‌های تشویقی برای آنها فراهم نماید، در حال حاضر کمک دولت به معیشت و مسکن جوانان جامعه پزشکی شایسته و ضروری است و از جامعه پزشکی هم می‌خواهم در رعایت کامل اخلاق پزشکی و تعهد حرفه‌ای کوشا باشند.

امام جمعه اردبیل با اشاره به یک عمل جراحی موفقیت‌آمیز در کشور گفت: این هفته پزشکان ایرانی موفق شدند پیوند سر را انجام دهند، این عمل برای اولین بار در ایران و چهارمین بار در جهان صورت می‌گیرد، این عمل روی بیمار ۲۸ ساله صورت گرفت و عروق گردن و نای به‌طور کامل قطع شد.

آیت‌الله عاملی اظهار داشت: عجیب این است که این عمل در دنیا سه بار صورت گرفته اما بعد از عمل، بیمار قدرت تکلم نداشته ولی در ایران بیمار پس از به هوش آمدن در سلامت کامل حرف زده است، به‌ همین مناسبت لازم می‌دانم به دستاورد انقلاب و نظام اسلامی در حوزه تشخیص و درمان کشور اشاره کنم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب در ایران ۱۳ هزار پزشک وجود داشت که هم‌اکنون این آمار به ۱۵۷ هزار رسیده، همچنین قبل از انقلاب پنج هزار پزشک متخصص در ایران وجود داشت که این آمار به ۵۰ هزار رسیده است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به کارآمدی بانوان متخصص در کشور افزود: بانوان متخصص قبل از انقلاب ۷۷۴ نفر بودند و در حال حاضر ۲۲ هزار بانوی متخصص در ایران مشغول طبابت هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا