آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

تداوم رکورد شکنی دلار در مقابل لیره ترکیه

لیره ترکیه با سقوط مجدد خود در مقابل دلار، به پایین‌ترین ارزش خود طی ۲۰ سال گذشته رسید

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، در پی تصمیم بانک مرکزی ترکیه در کاهش نرخ بهره از 13 به 12 درصد، ارزش لیره مجدداً کاهش یافت و با رقمی معادل 18.40 لیره برای هر دلار، پایین ترین ارزش لیره در مقابل دلار در 2 دهه گذشته به ثبت رسید.

روز گذشته بانک مرکزی ترکیه در پایان نشست شورای سیاست‌ گذاری‌های پولی این نهاد تصمیم گرفت تا نرخ بهره یک هفته‌ ای را از 13 درصد به 12 درصد کاهش دهد.

این نهاد با انتشار بیانیه‌ ای اعلام کرد که به‌رغم رشد قوی از ماه ژوئیه، کاهشی در شاخص‌های اقتصادی پیشرو مرتبط با کاهش تقاضای خارجی ثبت شده است.

بانک مرکزی ترکیه تاکید کرد: «در دوره‌ ای که ریسک‌های ژئوپولیتیک و عدم اطمینان نسبت به رشد جهانی افزایش می‌یابد، حمایت از شرایط مالی برای تداوم پویایی در بخش صنعتی و روند افزایشی اشتغال حائز اهمیت است. شورای سیاست‌گذاری‌های پولی سطح نرخ بهره به‌ روز شده را در چشم‌انداز فعلی کافی ارزیابی کرده و تصمیم گرفت تا نرخ بهره سیاستی را 100 واحد پایه کاهش و به استفاده از وثیقه و نقدینگی به‌ منظور تقویت کارایی مکانیزم انتقال پولی ادامه دهد».

بانک مرکزی ترکیه در بیانیه خود همچنین اشاره کرد که شکاف حاصل از نرخ بهره که اخیراً در پی اقدامات احتیاطی کلان ایجاد شده با دقت رصد می‌شود.

گفتنی است، طی ماه های گذشته با کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ترکیه شاهد افزایش ارزش دلار در بازارهای این کشور هستیم. این یکی از عوامل اختلاف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با روسای بانک مرکزی این کشور است که منجر به تغییر 3 رئیس طی 2 سال گذشته شده است.

منبع: تسنیم

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا