آذربایجاناخبارچچنروسیهعمومیقفقاز شمالی

بازگشایی بزرگترین مسجد اروپا در چچن

بزرگترین مسجد روسیه که گفته می شود با گنجایش بیش از ۳۰ هزار نفر بزرگترین مسجد اروپا هم هست در منطقه شالی جمهوری چچن در قفقاز شمالی گشایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، این مسجد با محوطه های پیرامون آن می تواند پذیرای تا ۷۰ هزار نفر باشد، ضمن اینکه دیوارهای آن با مرمر سفید تزیین شده و در حاشیه های آن از طلا استفاده شده است.
مسجد جامع شالی در روز تولد «احمد قدیروف» رئیس جمهوری فقید چچن و پدر رمضان قدیروف رئیس جمهوری کنونی این منطقه گشایش یافت.

در مراسم افتتاح این مسجد، «الکساندر ماتوینکوف» نماینده رئیس جمهوری روسیه در منطقه قفقاز شمالی، «سرگئی چبوتاروف» وزیر امور قفقاز شمالی دولت روسیه و مقام های رسمی و مهمانان و شخصیت های اجتماعی و مذهبی از بیش از ۴۰ کشور اسلامی شرکت داشتند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز در تماس تلفنی با «رمضان قدیروف» ضمن تبریک شصت و هشتمین سالروز تولد «احمد قدیروف»، افتتاح مسجد جامع شالی را به وی تبریک گفت.
به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رئیس جمهوری روسیه همچنین پیام تبریکی به ساکنان منطقه شالی ارسال کرد و افتتاح مسجد را تبریک گفت.
کلنگ احداث مسجد جامع شهر شالی در دسامبر سال ۲۰۱۲ در محدوده ای به وسعت پنج هکتار به زمین زده شد.این مسجد در نزدیکی برج تجاری شالی سیتی واقع شده و ارتفاع گنبد آن ۴۳ متر و بلندی چهار مناره آن ۶۳ متر است. در محوطه این مسجد ۱۲ فواره وجود دارد و محل های ویژه وضو گرفتن در محوطه آن به چشم می خورد.

گفتنی است؛ پیشتر مسجد جامع مسکو با گنجایش بیش از ۱۰ هزار نفر بزرگترین مسجد اروپا به حساب می آمد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا