آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومیقره باغ

انتقاد اردوغان از پاشینیان و نزدیکی ارمنستان به غرب

رئیس‌ جمهور ترکیه ضمن انتقاد از آمریکا و فرانسه گفت: ارمنستان باید به جای نگاه کردن به غرب برای گرفتن سلاح و آموزش، با ترکیه و جمهوری آذربایجان برای ایجاد صلح همکاری کند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست طولانی کابینه در آنکارا گفت: برخی از قدرت‌های غربی هنوز متوجه نشده‌اند که جنگ قره‌باغ، قفقاز و کل منطقه را تغییر داده است.

وی به پیامد درگیری ماه گذشته اشاره کرد که منجر شد اراضی مورد مناقشه قره‌باغ بار دیگر در کنترل جمهوری آذربایجان قرار گیرد و به دنبال آن موج مهاجرت ارامنه محلی به ارمنستان رخ دهد.

اردوغان گفت: «کسانی که سال‌ها ارمنستان را تحریک کردند و از درد، مشکلات و درگیری‌های همه مردم ساکن در این منطقه سود به دست آوردند، در واقع بیشترین آسیب را به ارامنه وارد کردند.»

در حالی که اردوغان به نام کشور خاصی اشاره نکرد، قابل ذکر است که مهم‌ترین حامیان ایروان در غرب پاریس و واشنگتن بوده‌اند.

اردوغان افزود: آنها از ارامنه سوء استفاده کردند، از آنها استفاده کردند و با دامن زدن به رویاهای غیرواقعی، آنها را به مواجهه با ناامنی محکوم کردند. ارمنستان اکنون باید این واقعیت را ببیند و بپذیرد. بهتر است مردم و حاکمان ارمنستان به دنبال امنیت، در صلح و همکاری با همسایگان خود باشند، نه هزاران کیلومتر آن طرف‌تر.

اردوغان افزود: هیچکدام از سلاح‌ها و مهماتی که کشورهای غربی ارسال می‌کنند، نمی‌تواند جایگزین صلحی شود که فضای صلح دائمی فراهم می‌کند. ارمنستان باید دست صلحی که برادرانمان در آذربایجان دراز کرده‌ اند، بپذیرد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا