آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانخطبه هاعمومی

امام جمعه اردبیل: انعقاد پیمان با اسرائیل جز ذلالت دستاورد دیگری برای جمهوری آذربایجان نخواهد داشت

آیت الله عاملی خطاب به جمهوری آذربایجان گفت: شما که آغوش خود را به این رژیم منفور باز کردید نفرت تمام ملت های مسلمان را به سوی خودتان متوجه کرده‌ اید و این جز خفت و خواری دستاورد دیگری برایتان نخواهد داشت

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه با ارائه تحلیلی مبسوط از تحرکات سیاسی اخیر دولت جمهوری آذربایجان تصریح کرد: این روزها دولت آذربایجان در توسعه روابط خود با رژیم غاصب اسرائیل سنگ تمام گذاشته است. اخیراً سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد. سفیر خود در اسرائیل را تعیین کرد. با اسرائیل علیه ایران پیمان استراتژیک برقرار کرد. اجازه احداث یک فرودگاه نظامی در آذربایجان را به اسرائیل داد و اسرائیل رسماً اعلام کرد که در حمله به ایران از آن استفاده خواهیم کرد.

عاملی ادامه داد: آذربایجان همچنین اجازه داد که موساد برای تکمیل تجسس و جاسوسی خود از ایران در آذربایجان نمایندگی داشته باشد و اخیراً وزیر خارجه اسرائیل را به آذربایجان دعوت کرد و یک ماه دیگر از رئیس جمهور رژیم سرطانی و متعفن اسرائیل در آذربایجان استقبال خواهد کرد. اسرائیل نیز اعلام کرد که ما افتخار می کنیم که یک دولت مسلمان یعنی آذربایجان علی رغم مخالفت ایران سفارت خود را در اسرائیل باز کرد؛ ما افتخار می‌کنیم که آذربایجان در بیخ گوش ایران با ما همکاری استراتژیک علیه ایران دارد.

وی گفت: اسرائیل همچنین اعلام کرد که فروش میلیاردها دلار سلاح به آذربایجان اقتصاد اسرائیل را کاملاً نجات داد. اسرائیل سپس به یک مطلب بسیار خطرناک اعتراف می‌کند و می‌گوید دولت آذربایجان اجازه داده که ما نمایندگی موساد را در آذربایجان، احداث و کارمندان خود را در آنجا مستقر کنیم تا عملیات تجسس ما از ایران کامل شود؛ همچنین آذربایجان به ما یعنی اسرائیل اجازه داده که یک فرودگاه بسیار مجهز نظامی در آذربایجان احداث کنیم تا بعد از حمله ما به تاسیسات هسته‌ای ایران در صورتی که ایران به ما حمله کند، ما از این فرودگاه، ایران را بمباران کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اسرائیل همچنین اعلام کرد که در سال پیش موساد آرشیو هسته‌ای ایران را دزدید سپس با همکاری دولت آذربایجان آن را به آذربایجان منتقل سپس از آنجا به تل‌آویو انتقال داد. ایران با تمام این اقدامات آذربایجان که خیانت صریح به ایران است مخالف است و آن را برخلاف سیاست حسن همجواری و دشمنی صریح با ایران می‌داند. در این بین بعضی از سیاست مداران آذربایجان از اینکه این همه علیه ایران اقدام کرده‌ اند از خوشحالی در پوست خود نمی گنجند و می‌گویند ایران را حسابی شکست دادیم.

امام جمعه اردبیل افزود: این مسئله کاملاً قطعی، مسلم و محرز است که اسرائیل بعد از جنگ جهانی اول پدید آمد و یهودی‌ها کشور نداشتند، اروپایی ها آنها را به فلسطین آوردند. حکومت بریتانیا طی معاهده بالفور تاسیس وطن ملی برای ملت یهودی را اعلام کرد. بعد از خون ریزی ۷۵ ساله اخیراً انگلیس اعلام کرد ما در تاسیس اسرائیل از اول اشتباه کردیم بنابراین اسرائیل قطعاً غاصب است. پس هر کشور در اسرائیل سفارت باز کند هم غاصب را به رسمیت می‌شناسد و هم بدون اذن مالک آن سرزمین با تاسیس سفارت، خودش نیز غاصب می شود. ما نه اسرائیل را به رسمیت شناختیم و نه به اشغال رسمیت دادیم و نه خود با باز کردن سفارت، اشغالگر شدیم و شما این کار را کردید حالا آیا ما شکستیم یا شما؟

عاملی ادامه داد: رژیمی که ۷۵ سال است مسلمان می کشد و تا حال هزاران مسلمان مرد، زن و بچه را کشته و ده‌ها نسل کشی وحشتناک از مسلمان ها به راه انداخته آیا با به آغوش گرفتن این دشمن غدار مسلمان ها که از تمام وجودش بوی خون می آید ما می شکنیم یا شما؟ رژیمی که در ماه رمضان امسال مسجد الاقصی را با سربازان خود تنجیس کرد آیا با به آغوش گرفتن او شما می شکنید یا ما؟ این هفته خود اسرائیل اعلام کرد که ما به طور طولانی ایران را به حمله تهدید کردیم ولی نتوانستیم حمله کنیم به همین جهت ما همانند سگی هستیم که فقط پارس می کنیم ولی قدرت حمله و گاز گرفتن نداریم. آیا با به آغوش گرفتن رژیمی که خودش را سگ معرفی می‌کند شما می شکنید یا ما؟

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در نهی مسلمانان از پیمان و دوستی با کفار خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن ۲۲ بار مسلمان ها را نهی کرده که با کفار و مشرکین و دشمنان خدا و مسلمان ها پیمان مودّت نبندند و تحت ولایت آنها در نیایند و آنها را محرم اسرار خود نگیرند و تولیت امور خود را به آنها ندهند و با صراحت به پیغمبر دستور داده که و لا تکن للخائینن خصیما، کسانی که به مسلمان ها خیانت کردند از آنها حمایت نکنید. خداوند خودش در ۲۲ آیه سیاست خارجی مسلمان ها را تعیین کرده است رسول خدا(ص) فرمودند:” القرآنُ شافعٌ مشفَّعٌ ، وماحِلٌ مصدَّقٌ ، من جَعلَه أمامَه قادَه إلی الجنَّةِ ، ومن جعلَه خَلفَ ظهرِه ساقَه إلی النَّارِ” (قرآن شفیعی است که شفاعتش پذیرفته می شود و شاهدی است که هر چه بگوید خداوند آن را تصدیق می کند هر کس آن را پیشوای خود کرد به بهشتش رهبری کند و هر کسی آن را پشت سر خود قرار دهد به دوزخش کشاند) حالا طبق این حدیث آیا ما شکستیم یا شما؟

وی ادامه داد: امام حسین(ع) با یزید بیعت نکرد آیا ذلیل شد یا عزیز؟ آیا شرف پیدا کرد یا ننگ و عار؟ امام حسین می گوید من با یزید و مثل یزید کار دارم یزید روزگار به تعبیر آقای مطهری اسرائیل خون ریز و خون خوار است ما راه امام حسین(ع) را انتخاب کردیم و با این رژیم بیعت نکردیم شما یزید زمان را نه تنها بیعت بلکه ولیّ خود گرفتید و به کشور خود دعوت کردید حالا آیا ما شکستیم یا شما؟

عاملی با بیان اینکه اسرائیل منفورترین دولت در میان ملت های مسلمان است و حتی یک نفر در کشورهای اسلامی پیدا نمی کنید که مسلمان باشد اما به اسرائیل لعنت نفرستد خاطر نشان کرد: در جام جهانی قطر این مسئله کاملاً آشکار شد و جوانان مسلمان، خبرنگاران اسرائیل را با اهانت تمام‌ طرد کردند، به حدی که صدای رژیم اسرائیل درآمد. شما که آغوش خود را به این رژیم منفور باز کردید نفرت تمام ملت های مسلمان را به سوی خودتان متوجه کردید حالا آیا شما شکستید یا ما؟ آیا در خبرگزاری‌های مهم عالم اسلام حضور دارید که ببینید چقدر به شما به خاطر ارتباط با اسرائیل سخن نامربوط می‌گویند حالا آیا شما شکستید یا ما؟

وی با تبیین نا امیدی اسرائیل بعد از توافق اخیر ایران و عربستان خاطر نشان کرد: اسرائیل بعد از توافق ایران و عربستان امید بزرگ خود یعنی عادی سازی روابط با عربستان را از دست داد و حالا می‌خواهد برای جبران آن با کشورهای ترک، ایران را به محاصره در بیاورد و لذا وزیر خارجه خود را به آذربایجان و ترکمنستان فرستاد و اظهار خوشحالی کرد که عشق آباد ۲۷ کیلومتر با ایران فاصله دارد یعنی به راحتی می توانیم از ایران جاسوسی کرده و اوضاع امنیتی ایران را به هم بریزیم.

امام جمعه اردبیل با تاکید بر نکته ای که باید مورد توجه دولت آذربایجان باشد تصریح کرد: حالا که آذربایجان تصمیم گرفته با اسرائیل همکاری استراتژیک علیه ایران داشته باشد و تصمیم گرفته فرودگاه نظامی در اختیار اسرائیل قرار دهد یک مطلب را حتماً دقت کند اگر کل آذربایجان برای اسرائیل فرودگاه شود یا اگر کل آذربایجان برای اسرائیل فرودگاه نظامی شود غیر از حسرت چیز دیگری دستشان نمی آید. همه این اقدامات روی آب نوشتن و در مشک سوراخ دمیدن است؛ آرزوی ما و فضیلت بزرگ رعایت مصالح کلان دو کشور دو ملت و منطقه توسط عقلای هر دو کشور است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا