اخبارترکیهروسیه

مقایسه ارتش روسیه با ارتش ترکیه

در روزهای اخیر و درپی سرنگون شدن جنگنده سوخو 24 نیروی هوافضای روسیه توسط ارتش ترکیه در مرز سوریه، تنش‌های سیاسی میان دو کشور به بالاترین حد خود رسیده است.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز، با اینکه احتمال کمی وجود دارد که ترکیه و روسیه وارد رویارویی مستقیم نظامی شوند و مقامات هر دو کشور نیز بر این مسئله تاکید کرده‌اند اما بحث قدرت نظامی نسبی دو کشور به هم در فضای مجازی رونق گرفته است. در این گزارش بخشی از مقایسه‌ اطلاعات نظامی دو کشور ارایه شده است. روسیه در رتبه‌بندی کلی نظامی کشورهای جهان، بعد از امریکا در رتبه دوم قرار دارد و این در حالی است که ترکیه رتبه دهم را در اختیار دارد.

بر اساس اطلاعات این پایگاه، روسیه در رتبه‌بندی کلی نظامی کشورهای جهان، بعد از امریکا در رتبه دوم قرار دارد و این در حالی است که ترکیه رتبه دهم را در اختیار دارد. این رتبه‌بندی میانگینی از امتیازهای کسب شده در بخش‌های مختلفی مانند نیروی انسانی، تجهیزات و ذخایر نظامی می‌باشد. در صورت بروز رویارویی نظامی، روسیه قادر خواهد بود تا بیش از 69 میلیون نفر نیروی انسانی موجود را به خدمت درآورد و این مقدار برای ترکیه 41 میلیون نفر خواهد بود. این در حالی است که روسیه 766هزار و ترکیه 410 هزار خدمه نظامی فعال دارند. نیروهای ذخیره نیز برای روسیه 2.5 میلیون نفر و برای ترکیه فقط 186هزار نفر خواهد بود.

از نظر تجهیزات نظامی روسیه بیش از 15هزار دستگاه تانک در اختیار داشته که این مقدار برای ترکیه فقط حدود 3700 عدد می‌باشد.

خودروهای نظامی و نفربرهای زرهی نیز با همین نسبت برای روسیه بیش از 31هزار دستگاه و ترکیه حدود 7500 عدد می‌باشد. طبق اطلاعات این وبگاه، شکاف قدرت در بخش توپخانه‌های خودکششی مشهودتر می‌باشد بگونه‌ای که روسیه نزدیک به شش هزار توپخانه و ترکیه فقط هزار عدد از این ادوات نظامی را در اختیار دارد. سامانه‌های موشکی معروف روسیه نیز حدود 2800 عدد در مقایسه با 811 سامانه پرتاب موشک‌های متعدد ترکیه می‌باشد.

برتری نظامی مشهود روسیه در بخش دریایی و هوایی آشکارتر نیز می‌شود. هواپیماهای جنگی و نظامی روسیه تقریبا 3400 فروند بوده که این رقم برای ترکیه حدود هزار عدد می‌باشد. از نظر دریایی نیز روسیه 352 و ترکیه 115 شناور نظامی در اختیار دارد. از نظر عوامل و فاکتورهای لجستیکی نیز روسیه تولید کننده و صادرکننده نفت و گاز بوده درحالی که ترکیه وارد کننده صرف فرآورده‌های نفتی می‌باشد. بودجه نظامی 18 میلیارد دلاری ترکیه هم قابل مقایسه با بودجه 60 میلیارد دلاری روسیه نمی‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا