آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانروسیهعمومی

گفتگوی متفاوت زلنسکی و الهام علی اف

رئیس‌ جمهور اوکراین و همتای آذربایجانی وی در رابطه با صلح به زبان انگلیسی و نه زبان روسی با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی وی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

هر دو رهبر از همان ابتدای دیدار بر حمایت خود از تمامیت ارضی دو کشور تاکید کردند. زبان گفتار آنها مورد توجه شدید رسانه‌های مختلف قرار گرفت. هیئت های دو طرف ترجیح دادند تا این گفتگو به زبان انگلیسی انجام گیرد. اگرچه علی‌اف اغلب مذاکراتش را با رهبران دیگر به زبان‌های روسی انجام می‌دهد.

زلنسکی در این دیدار به پیروزی الهام علی‌اف در انتخابات زود هنگام ریاست‌ جمهوری آذربایجان اشاره و به این پیروزی را در حالی به وی تبریک گفت که آرزوی برقراری صلح را کرد. وی در این رابطه عنوان کرد: ما می‌دانیم که صلح چه هزینه بالایی دارد.

در مقابل علی‌اف هم عنوان کرد: حمایت ما از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تزلزل ناپذیر است و تغییری نخواهد کرد. به عنوان کشوری که از اشغال رنج می‌بریم، وضعیت شما را به خوبی درک می‌کنی و برای اوکراینی‌ها و کشور اوکراین آرزوی صلح می‌کنیم.

این دیدار در حالی صورت گرفت که علیرغم کنترل کامل آذربایجان بر قره باغ، درگیری‌های پراکنده‌ای میان آذربایجان و ارمنستان در این منطقه شکل می‌گیرد.

از سوی دیگر جنگ میان اوکراین و روسیه نیز همچنان ادامه دارد و مسکو حملاتش علیه اوکراین را تشدید کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا