آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومی

چشمک پاشینیان به روسیه: ارمنستان به ناتو ملحق نمی‌شود

نخست‌ وزیر ارمنستان از انجام اصلاحات دموکراتیک در کشور و تلاش برای حفظ صلح با همسایگان خبر داد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «نیکول پاشینیان» نخست‌ وزیر ارمنستان می‌گوید این کشور «دموکراتیک و در حال توسعه» است و در حال پیاده‌سازی اصلاحات گسترده‌ای به منظور «بهبود تاب‌آوری» خود است.

پاشینیان در مصاحبه‌ ای با نشریه انگلیسی تلگراف که شامگاه یکشنبه منتشر شد، همچنین اظهار داشت که نمی‌خواهد بین روسیه و غرب یک طرف را انتخاب کند.

وی گفت: «وقتی جنگ اوکراین آغاز شد، من گفتم درباره موضوع اوکراین، ما متحد روسیه نیستیم. این واقعیت است. می‌خواهم همچنین بگویم که درباره آمریکا، فرانسه و دیگر شرکا؛ همکاری امنیتی ما علیه شریک امنیتی دیگری نیست».

پاشینیان همچنین افزود: «شرکای ما ممکن است نگرانی‌ هایی درباره روابط ما داشته باشند و یا این‌ که چگونه این رابطه ممکن است بر دستور کارهای امنیتی آن‌ها تاثیر بگذارد. این موضوعی است که ما سعی می‌کنیم با گفت‌وگو در حداکثر شفافیت، درباره دستور کارهای مشترک شرکای خود مدیریت کنیم».

در حالی‌ که عضویت در ناتو یک خط قرمز شفاف برای روسیه است، نخست‌ وزیر ارمنستان می‌گوید «این سوالی نیست که با درباره آن بحث کرده و یا در حال بحث باشیم».

پاشینیان با این حال گفت ارمنستان ممکن است درباره عضویت در سازمان «پیمان امنیت جمعی» تجدیدنظر کند.

او در این‌باره گفت: «برخی صحبت‌ها در ارمنستان وجود دارد مبنی بر این‌که به چه میزان راهبرد مبتنی بر اتحاد، با منافع طولانی‌ مدت ارمنستان سازگار است».

ارمنستان و روسیه عضو پیمان امنیت جمعی هستند و ایروان بارها از مسکو به دلیل عدم حمایت از آن در مناقشه با جمهوری آذربایجان، از روسیه انتقاد کرده است.

ارمنستان همچنین اخیرا به به دیوان کیفری بین‌المللی پیوسته و مسکو این اقدام را «غیردوستانه» خوانده است.

این دادگاه مستقر در لاهه در ماه مارس حکم بازداشت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام جنگ در اوکراین و آنچه آن را بازگرداندن غیرقانونی کودکان به روسیه عنوان کرده بود، صادر کرد.

پاشینیان درباره این اقدام ایروان نیز گفت: «بگذارید رازی را برای شما فاش کنم. ارمنستان از سال ۲۰۱۸ اصلاحات گسترده دموکراتیکی داشته است و من تصمیم نمی‌گیرم چه کسی بازداشت شود و چه کسی بازداشت نشود».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا