آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومیقره باغ

چالش‌های پیش روی جمهوری آذربایجان تا سال ۲۰۲۷

وزارت دارایی جمهوری آذربایجان اطلاعاتی را در مورد چالش‌هایی که این کشور تا سال ۲۰۲۷ با آن روبرو خواهد بود، ارائه کرده است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، ارائه وزارت دارایی جمهوری آذربایجان در مورد بررسی کلی سال آینده و بودجه دولتی شامل اطلاعاتی در مورد چالش‌هایی است که این کشور تا سال 2027 با آن روبرو خواهد بود.

این وزارتخانه 12 چالش را که ممکن است در 3 سال آینده بر وضعیت مالی آذربایجان تأثیر بگذارد، در چهار دسته «بسیار مهم»، «مهم»، «تا حدی مهم» و «اهمیت از دست رفته» ارزیابی کرد.

در این سند، اشاره شد که تنها یکی از 12 چالش – همه‌گیری کووید-19 اهمیت خود را از دست داده است. بنابراین، وزارت دارایی آذربایجان بر این عقیده است که همه‌گیری کووید-19 دیگر پتانسیل تأثیر منفی بر این کشور را ندارد.

اما جالب است که دولت آذربایجان همچنان مرزهای زمینی این کشور را بسته نگه داشته و دلیل آن را همه‌گیری اعلام کرده است. مرزهای زمینی آذربایجان از مارس 2020 بسته شده است.

در بیانیه رسمی در خصوص بسته شدن مرزها به دلایل پزشکی اشاره شده است. بر اساس آخرین تصمیم، مرزهای زمینی جمهوری آذربایجان باید تا سال آینده بسته بماند. نباید فراموش کرد که این وضعیت باعث می‌شود هزینه‌های سفر افرادی که مجبور به سفر به کشورهای همسایه هستند افزایش پیدا می کند یا در برخی مواقع اصلاً نمی روند.

تصمیم مورد بحث راه را برای قطع درآمد مردمی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند و به تجارت کوچک می‌پردازند باز کرده است. از این منظر بسته شدن مرزهای زمینی مدت‌هاست که باعث نارضایتی مردم جمهوری آذربایجان شده است.

مهم‌ترین چالش‌ها

در سند منتشر شده توسط وزارت دارایی آذربایجان، چهار چالش به عنوان «بسیار مهم» ارزیابی شده است.

بنابراین مهم‌ترین چالش‌های این کشور تا سال 2027 در این مسیرها خواهد بود. جهت اول «تقویت توان دفاعی کشور» است. در این راستا، اگرچه مقامات دولتی آذربایجان درباره پایان مناقشه قره‌باغ اظهاراتی داشته‌ اند، اما به نظر می‌رسد حداقل تا 3 سال آینده، هزینه‌های نظامی یکی از مهم‌ترین اقلام هزینه‌ای بودجه این کشور باقی بماند. قرار است از بودجه سال آینده 6.4 میلیارد منات برای مصارف دفاعی و امنیت ملی تخصیص یابد. این به معنای حدود 17 درصد از هزینه‌های بودجه 2024 است.

چالش دیگری که دولت آن را به ویژه در 3 سال آینده مهم می‌داند، اجرای اسناد «آذربایجان 2030: اولویت‌های ملی برای توسعه اجتماعی-اقتصادی» و «استراتژی توسعه اجتماعی-اقتصادی در سال‌های 2022-2026» است.

در سند اول، پنج اولویت ملی برای توسعه اقتصادی-اجتماعی آذربایجان تعیین شد:

1. اقتصاد رقابتی رو به رشد پایدار

2. جامعه‌ای مبتنی بر عدالت پویا، فراگیر و اجتماعی

3. سرمایه انسانی رقابتی و فضایی برای نوآوری‌های مدرن

4. بازگشت بزرگ به مناطق آزاد شده

5. محیط زیست پاک و کشور رشد سبز

چالش سوم که دولت آذربایجان آن را به ویژه فوری می‌داند، احیای قره‌باغ، اقدامات ادغام مجدد و اقدامات بزرگ بازگشت است. در پروژه بودجه سال آینده، 3 میلیارد و 825 ​​میلیون منات به طور مستقیم برای احیای مناطق آزاد شده از اشغال اختصاص یافته است.

این یعنی حدود 10 درصد از هزینه‌های بودجه سال آینده. دولت تنش‌های ژئوپلیتیک منطقه‌ای و جهانی را از ضروری‌ترین چالش‌هایی می‌داند که می‌تواند آذربایجان را در 3 سال آینده تحت تأثیر قرار دهد.

چه چالش‌های دیگری وجود دارد؟

از سند منتشر شده از سوی وزارت دارایی آذربایجان مشخص است که دولت این کشور این چالش‌ها را در پنج جهت دیگر «مهم» تلقی کرده است. اولین چالشی که دولت آذربایجان آن را مهم می‌داند کاهش درآمدهای نفتی است.

یکی از دلایل اصلی این امر کاهش تولید نفت است. در 10 سال گذشته تولید نفت این کشور حدود 30 درصد کاهش داشته و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی در بخش نفت و گاز آذربایجان در سال آینده 1.7 درصد کاهش یابد.

یکی دیگر از چالش‌های مهم آذربایجان افزایش سهم درآمدهای بخش غیرنفتی از کل درآمدهای بودجه است. نباید فراموش کرد که اگرچه دولت آذربایجان سال‌هاست که اظهارات بلندپروازانه‌ای درباره صادرات و درآمدهای غیرنفتی داشته است، اما در این زمینه‌ها تغییر اساسی صورت نگرفته است.

حدود 90 درصد درآمدهای صادراتی آذربایجان و نیمی از درآمدهای بودجه آن از طریق درآمدهای انرژی تأمین می‌شود. در این راستا، اگرچه وضعیت مالی این کشور در سال‌های اخیر ثابت مانده است، اما وابستگی زیاد به یک حوزه، ریسک‌های مربوط به اقتصاد آذربایجان را همیشه مهم نگه می‌دارد.

یکی دیگر از چالش‌هایی که برای آذربایجان مهم تلقی می‌شود، موضوع تضمین رشد هزینه‌ها به قیمت درآمدهای پایدار است. در اسناد بودجه قبلی وزارت دارایی، سهم بالای عواید انرژی در بودجه، عوامل خطر جدی ایجاد می‌کند. زیرا در صورت کاهش شدید این درآمدها، دولت آذربایجان در اجرای تعهدات بودجه‌ای خود با مشکل مواجه خواهد شد.

دو چالش دیگر که دولت آذربایجان را در 3 سال آینده برای آذربایجان مهم می‌داند، «رکود و روند بحران در مقیاس جهانی» و «فشارهای تورمی و بحران غذایی» است.

چالش‌های تا حدی مهم

در گزارش وزارت دارایی آذربایجان دو چالش دیگر نیز وجود دارد که «تا حدی مهم» ارزیابی شده است.

اولین مورد از این موارد پایداری سیستم بازنشستگی است. وقتی می‌گوییم پایداری سیستم بازنشستگی، عمدتاً فرض بر این است که هزینه‌های بازنشستگی به بهای هزینه‌های اجتماعی پرداخت شده توسط کارگران تأمین می‌شود.

به عبارت دیگر، دولت آذربایجان علاقه‌ای به تخصیص بودجه به اضافه پرداخت‌های تأمین اجتماعی در حال حاضر توسط کارگران برای تأمین هزینه‌های صندوق حمایت اجتماعی دولتی ندارد.

این رویکرد در نهایت منجر به دشواری شرایط بازنشستگی و کاهش تعداد مستمری‌بگیران می‌شود. تصادفی نیست که از سال 2017 که آخرین اصلاحات بازنشستگی در کشور انجام شد، اگرچه تعداد افراد بالای 65 سال در آذربایجان 30 درصد افزایش یافته، اما تعداد بازنشستگان در این کشور 10 درصد کاهش یافته است.

در همین دوره، یعنی تعداد مستمری‌بگیران در محیطی که جمعیت آن در حال پیر شدن است، کاهش یافته است.

چالش دیگری که دولت آذربایجان آن را تا حدی مهم می‌داند، کاهش ارزش پول ملی در کشورهایی است که شرکای اصلی تجاری هستند. این روند بیشتر مربوط به روسیه و ترکیه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا