آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغ

پیشنهاد رئیس جمهور آذربایجان به ارامنه قره باغ

الهام علی اف به ارامنه ساکن منطقه قره‌باغ قول و تضمین‌هایی داد و از آنها خواست تا بخشی از جامعه جمهوری آذربایجان شوند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهور آذربایجان در مصاحبه با یورو نیوز گفت: در مورد ارامنه قره‌باغ، آنها نباید از به اصطلاح رهبرانشان پیروی کنند. این رهبران همیشه به آنها دروغ می‌گویند.

رئیس‌ جمهور آذربایجان افزود: ارامنه قره‌باغ باید درک کنند که بخشی از جامعه آذربایجان شدن را با تضمین‌های امنیتی درک می‌کنیم، آن هم با حقوقی از جمله حقوق آموزشی، فرهنگی، مذهبی، شهری. آنها زندگی نرمال و عادی خواهند داشت. و آنها دیگر گروگان تحریف و دستکاری نخواهند بود. ما به آنها زندگی عادی پیشنهاد می‌کنیم و فکر می‌کنم اگر به من گوش کنند باید بفهمند. و آنها می‌دانند که به آنچه می‌گویم، عمل می‌کنم.

در اواخر ژوئیه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از گفت‌وگو با همتایانش از ارمنستان و جمهوری آذربایجان گزارش داد که ایروان نیاز به متقاعد کردن ارامنه قره‌باغ در مورد اهمیت گفت‌وگو با باکو را درک کرده و جمهوری آذربایجان هم به نوبه خود، آماده ارائه تضمین‌هایی در مورد حقوق ارامنه قره‌باغ به صورت متقابل بود.

در عین حال، علی‌اف در ۲۴ ژوئیه گفت که حقوق و امنیت ارامنه قره‌باغ براساس قانون اساسی جمهوری آذربایجان تضمین خواهد شد و قبل از آن هم در ماه آوریل گفت که ارامنه ساکن قره‌باغ باید تابعیت جمهوری آذربایجان را بپذیرند یا به دنبال محل دیگری برای زندگی باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا