آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغ

پیشنهاد جدید جمهوری آذربایجان برای عادی‌سازی روابط با ارمنستان

جمهوری آذربایجان پیشنهاد جدیدی متشکل از 5 ماده برای عادی‌سازی روابط با ارمنستان ارائه داد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان که برای شرکت در مجمع دیپلماسی آنتالیا به این شهر سفر کرده، دلیل اصلی عدم ارتباط چندین ساله ارمنستان و جمهوری آذربایجان را فاکتور اشغال دانسته و اظهار داشت: «همه می‌دانیم که ارمنستان بیش از 30 سال از اوایل دهه 90 به زور خاک آذربایجان را اشغال کرد که منجر به آوارگی شهروندان آذربایجانی شد.»

بایرام‌اف در ادامه افزود: «علی‌رغم چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نفع جمهوری آذربایجان، نتیجه‌ ای در خصوص اشغالگری حاصل نشد، این نیز یکی از موانع اصلی بر سر راه برقراری روابط بود.»

وی ضمن اشاره به اعلام آمادگی الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان برای امضای پیمان صلح با ارمنستان، تصریح کرد: «نزدیک به یک سال است که هیچ پاسخی به پیشنهاد ما از سوی ارمنستان داده نشده است. طرف آذربایجانی برای نشان دادن حسن نیت خود اخیراً پیشنهاد جدیدی به ارمنستان داده است.»

وزیر امور خارجه آذربایجان خاطرنشان کرد: «اصول اساسی را که شامل عادی سازی روابط دو کشور است به ارمنستان ارائه کردیم. ما آماده توسعه روابط بر اساس اصول خاصی هستیم. ارمنستان باید اینها را بررسی و نظر خود را اعلام کند.»

بایرام‌اف ادامه داد: «اگر ارمنستان صادقانه خواهان عادی سازی روابط است، این فرصت بسیار خوبی برای آنها به شمار می‌رود. پاسخ ارمنستان به زودی مشخص خواهد شد و البته از این پس اقدامات مناسب را انجام خواهیم داد. یک سند یک صفحه‌ای بر مبنای اصول روابط بین‌الملل ارائه شده که هیچ مورد غیرعادی در آن وجود ندارد.»

وی تاکید کرد: «هیچ پیش شرطی برای آغاز روند مذاکرات قابل قبول نیست، باید یک گروه همکاری دوجانبه تشکیل شده و کار خود را آغاز کند.»

بایرام‌اف در پایان درباره پیشنهاد ارائه شده به ارمنستان گفت: «این پیشنهاد شامل پنج ماده اصلی است که نظرات ما در آن لحاظ شده است.»

منبع: تسنیم

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا