آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهروسیهعمومیقره باغ

پالتیکو خبر داد؛ رایزنی آمریکا و روسیه در ترکیه قبل از عملیات باکو در قره‌باغ

مقام‌های ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا با همتایان روس خود برای حل مشکلات قره‌باغ، درست چند روز پیش از عملیات جمهوری آذربایجان در این منطقه، در ترکیه گفت‌وگو کرده اند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، این نشست که بدون حضور خبرنگاران انجام شد تماسی بین روسیه و غرب در یک مسئله مهم و نگران‌کننده آن هم پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی به شمار می‌رفت.

یکی از دیپلمات‌های ارشد مطلع از این نشست به پالتیکو گفت: این نشست در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ در استانبول و به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای اعمال فشار بر جمهوری آذربایجان به منظور پایان دادن به محاصره ۹ ماهه قره‌باغ برگزار شد.

به گفته این دیپلمات، این نشست بر چگونگی عبور و مرور کامیون‌های مواد غذایی و انتقال سوخت و غذا به ۱۲۰ هزار سکنه این منطقه تمرکز داشت.

«لوئیس بونو» نماینده آمریکا در این نشست که مشاور ارشد دولت واشنگتن در مذاکرات قفقاز است، به همراه «تویوو کلار» نماینده اتحادیه اروپا در منطقه با «ایگور خوائف» فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار کردند.

چنین تماس دیپلماتیک سطح بالایی از زمان حمله اوکراین، بی‌سابقه بوده است. در مارس ۲۰۲۳، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف همتای روسی او در حاشیه نشست گروه ۲۰ در هند دیدار رو در رو داشتند اما مسکو تاکید کرد که این دیدار اتفاقی بوده و هیچ گفت‌وگوی خاصی صورت نگرفت.

یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای برای پالتیکو در این بار گفت: بر این باوریم که حفظ کانال‌های ارتباطی با افراد مرتبط به منظور جلوگیری از سوء تفاهم و سوء تعبیرها ضرورت دارد.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا نیز از اظهار نظر درباره این دیدار امتناع کرد و گفت: ما درباره گفت‌وگوهای دیپلماتیک خصوصی اظهارنظر نمی‌کنیم.

با این حال، یکی از مقام‌های آمریکایی مطلع از این نشست گفت که این گفت‌وگوها با اطلاع از این مسئله انجام شد که نیروهای روس هنوز به عنوان ناظر صلح حضور داشتند.

وی افزود: ما باید بتوانیم با روس‌ها در این باره صحبت کنیم چون آنها بر طرف‌های مقابل یکدیگر در مسئله قره باغ نفوذ دارند.

در این میان، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به این گزارش گفت، تماس‌هایی بین روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا درباره مساله قره‌باغ وجود داشت اما گزارش‌های رسانه‌ای در این باره نادرست است و دقیق نیست.

وی افزود: تماس‌های سه‌جانبه که پالتیکو درباره آنها صحبت کرده آن طوری نیست که بیان شده است. یک سری بی‌دقتی‌هایی انجام شده و اشتباهات زیادی دارد.

این مقام مسئول روس همچنین با تایید این مساله که که این تماس سه‌جانبه درباره منطقه قره‌باغ انجام شده، گفت: آن‌طور که باید این گزارش منتشر نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا