آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومیقره باغنخجوان

پاسخ پاشینیان به اردوغان: هیچ «کریدوری» نمی‌تواند در خاک ارمنستان فعال باشد

نخست‌وزیر ارمنستان در خصوص اظهارات اردوغان مبنی بر اینکه مشکل کریدور زنگزور به ارمنستان مربوط نمی‌شود بلکه با ایران است، گفت: مواضع ما تغییر نکرده است، هیچ «کریدوری» نمی‌تواند در خاک جمهوری ارمنستان فعالیت کند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان سه‌شنبه در جریان یک کنفرانس خبری در رابطه با سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: پس از این بیانیه، ما مواضع و برداشت‌های خود را نه تنها با کشورهای شریک، بلکه با ترکیه هم در میان گذاشتیم. هیچ «کریدوری» نمی‌تواند در خاک جمهوری ارمنستان فعالیت کند.

پاشینیان گفت: ارمنستان آماده باز کردن راه‌هاست و همانطور که در بیانیه‌ای پس از آخرین نشست بروکسل آمده است، این باید در چارچوب تمامیت ارضی، حق حاکمیت و صلاحیت و حوزه قضایی عمل کند.

این روزنامه‌نگار همچنین از نخست وزیر ارمنستان خواست تا در مورد بیانیه کمیته منتخب مجلس برای بررسی جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ در مورد سلاح‌هایی که «حق آن به طور کامل متعلق به ما نبود» نظر بدهد. پاشینیان در پاسخ گفت: من پشت درهای بسته توضیحات مفصلی در این مورد دادم؛ اما این اطلاعات محرمانه است و نمی‌توانم آن را علنی کنم.

این اظهارت واکنشی به سخنان اخیر اردوغان بود که گفت: کریدور زنگزور یک مشکل با ایران است. این باعث ناراحتی آنکارا و باکو می‌شود.

رئیس‌ جمهور ترکیه اواسط ژوئن در دیدار با الهام‌ علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان سخنانی را مطرح کرد که حساب توییتری تی‌.آر.تی منتشر کرد.

علی‌اف گفته بود: «در مورد افتتاح زودتر کریدور زنگزور تبادل نظر داشته‌ایم. هر چه زودتر این مسیر باز شود، بهتر است. افتتاح کریدور زنگزور اجتناب‌ناپذیر است.»

اردوغان هم گفت: «حل سریع مسئله کریدور زنگزور دو فرصت مهم را در اختیار ما قرار می‌دهد. ارتباط ترکیه با نخجوان به لطف اقداماتی که در زمینه ارتباطات جاده‌ای و ریلی انجام می‌شود، قوی‌تر خواهد شد. این روابط باعث تقویت روابط ترکیه و آذربایجان می‌شود.»

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات ارمنستان بارها مخالفت خود را با آن ابراز کرده‌اند. ایجاد این کریدور، مرز ایران و ارمنستان را برای همیشه قطع خواهد کرد و باکو بدون مانع به جمهوری خودمختار نخجوان دسترسی خواهد یافت. ارمنستان بارها تاکید کرده است که تلاش علی‌اف برای گشایش مسیرهای حمل و نقل منطقه‌ای هیچ ارتباطی با مذاکرات و بیانیه‌های امضا شده در این زمینه تا به امروز نداشته و برای ارمنستان غیر قابل قبول است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا