آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

وعده رقیب اردوغان برای احیای جاده ابریشم

کمال قلیچدار اوغلو رقیب جدی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از بزرگترین پروژه خود یعنی احیای جاده تاریخی ابریشم پرده برداری کرد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، کمال قلیچدار اوغلو رقیب رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت: «من بزرگترین پروژه خود را اعلام می کنم. ما جاده تاریخی ابریشم را احیا خواهیم کرد، یعنی ترکیه را به چین متصل خواهیم کرد. ما یک راهرو ایجاد خواهیم کرد. در این کریدور یک راه آهن دوبل در کنار بزرگراه ایجاد خواهیم کرد. طول این خط 5500 کیلومتر خواهد بود.»

وی افزود: «امروزه ۹۰ درصد تجارت بین المللی از طریق دریا انجام می شود. این پروژه ازبکستان، ترکمنستان و قزاقستان محصور در خشکی را به بنادر ترکیه متصل می کند. ترکیه دروازه ورود به دریای جهان ترک خواهد بود. می دانم که این امر غرب را نگران خواهد کرد. می دانم واکنش نشان می دهند و من می گویم، بگذار نگران باشند.»

قلیچدار اوغلو گفت: «من هم یک کلمه برای چین دارم. این پروژه یک فرصت عالی برای چین خواهد بود. بنابراین توقف آزار و اذیت آنها علیه ترکستان یکی از پیش شرط های ما خواهد بود. به طور خلاصه، هم غرب و هم چین باید نگران باشند. برویم به کسب و کار برسیم.»

رقیب اردوغان اضافه کرد: «این پروژه برای برنده شدن همه است. می گوییم با ما سر میز بنشین. تجارت این مناطق با آمریکا نیز به صورت ترانزیت از طریق بنادر ما انجام خواهد شد. برای این پروژه، اصلاحاتی در خطوط حمل و نقل و راه آهن انجام خواهد شد.

اولین آنها خط آهن خراسان، آغری، گوربولک است. این مسیر ترانزیتی نقطه خروجی ترانزیتی چند کشور خواهد بود. کالاهای صادراتی ۱۷ ساعت به ایران، ۳۱ ساعت به ترکمنستان، ۵۰ ساعت به ازبکستان و ۶۳ ساعت به قزاقستان می رسد. حجم تجارت ترانزیتی ما بین اروپا و این کشورها بسیار افزایش خواهد یافت. گردش مالی تجارت خارجی ما ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.»

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا