آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومی

واکنش وزارت خارجه ترکیه به اظهارات بایدن درباره وقایع 1915 

وزارت امور خارجه ترکیه به اظهارت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در خصوص وقایع سال 1915 و بکار بردن عبارت «نسل کشی» درباره آن، واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از «خبر7»، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای در واکنش به استفاده از عبارت “نسل کشی” توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره وقایع سال 1915، اعلام کرد: «اظهاراتی که با حقایق تاریخی و حقوق بین الملل درباره وقایع 1915 ناسازگار است به هیچ وجه معتبر نیستند. این شامل اظهارات تاسف بار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عنوان تکرار اشتباهی که در سال 2021 مرتکب شد، می باشد. ما چنین اظهارات و تصمیماتی که حقایق تاریخی را با انگیزه های سیاسی تحریف می کند، رد کرده و افرادی که بر این اشتباه اصرار می ورزند را محکوم می کنیم.

رویکردهای یک جانبه و گزینشی که هدفی جز خصومت گرفتن از تاریخ ندارد، از نظر اخلاقی مشکل‌ساز و از نظر سیاسی بدخواهانه است. یک موضع انسانی و وجدانی، صرف نظر از تبعیض قومی یا مذهبی مستلزم یادآوری تمام رنج هایی است که در آن زمان تجربه شده است. ترکیه درد و رنج کل جمعیت عثمانی از جمله ارامنه را با احترام به یاد می آورد. تلاش برای استفاده از این درد و رنج به عنوان یک ابزار سیاسی را رد می کنیم.

ترکیه بر این عقیده است که دوره های بحث برانگیز تاریخ مانند وقایع 1915 باید بدون پیش داوری و در چارچوب اصول علمی و حقوقی بررسی شده و به حافظه ای منصفانه دست یافت. با این تفاهم، ترکیه پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مشترک تاریخی را داد و آرشیو خود را برای بررسی باز کرد. ترکیه تلاش می کند تا اطمینان حاصل کند که صلح و ثبات در منطقه و جهان حاکم است و روحیه همکاری به منصه ظهور می رسد. ابتکار عادی سازی که با ارمنستان آغاز شد، جلوه دیگری از این تفاهم است.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا