آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

واکنش ترکیه به اظهارات رئیس جمهور فرانسه در آفریقا

آنکارا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه علیه ترکیه در آفریقا را تأسف‌بار و غیر قابل قبول خواند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در یک پاسخ کتبی اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در مورد برخی از کشورها از جمله ترکیه در جریان سفر به الجزایر را «بسیار تأسف‌بار» خواند.

وی تأکید کرد: «ماکرون در مواجهه با گذشته استعماری خود در آفریقا به‌ ویژه الجزایر با مشکل مواجه است، این‌ که بخواهد با متهم کردن کشورهای دیگر از جمله کشور ما از شر گذشته استعماری خود خلاص شود، غیرقابل قبول است».

بیلگیچ همچنین تصریح کرد: «این‌ که ترکیه دوستی را اشاعه کرده است و به خصومت دامن نمی‌زند، ما از شرکای استراتژیک اتحادیه آفریقا هستیم و روز به روز روابط خود را با الجزایر و سایر کشورهای قاره آفریقا بهبود می‌بخشیم. این روابط که مبتنی بر اعتماد متقابل و برد ـ برد است، برای اراده کشورها احترام قائل است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه خاطرنشان کرد: «اگر فرانسه فکر می‌کند در قاره آفریقا واکنش‌هایی علیه آن وجود دارد، باید منشأ آن را در گذشته استعماری خود بجوید و در اصلاح آن بکوشد، این ادعا که واکنش‌ها را ناشی از فعالیت کشورهای ثالث می‌داند و به‌ جای مقابله و حل مشکلات گذشته، تاریخ جامعه‌ شناختی را انکار می‌کند، نشان‌ دهنده ذهنیت مخدوش برخی از سیاستمداران است. امیدواریم که فرانسه هر چه زودتر به این بلوغ برسد که با گذشته استعماری خود بدون سرزنش سایر کشورها از جمله کشور ما روبه‌رو شود».

گفتنی است ماکرون در جریان بازدید از قبرستان مسیحیان و یهودیان در الجزایر، به خبرنگاران گفت که شبکه‌های متصل به روسیه و چین و همچنین ترکیه، در آفریقا تبلیغات ضدفرانسوی انجام می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا