آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومی

واکنش‌های جهانی به شهادت آیت الله رئیسی و همراهان

در پی شهادت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیئت همراه، مقامات کشورهای مختلف همدردی خود را با ملت و دولت ایران اعلام کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، در پی سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیئت همراه در آذربایجان شرقی، مقامات و سیاستمداران کشورهای مختلف این حادثه تلخ را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

رئیس شورای اروپا شهادت رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت

چارلز میشل رئیس شورای اروپا: اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در سانحه بالگرد را تسلیت می‌گوید.

افغانستان یک صدا با ایران ابراز همدردی و اعلام همبستگی کرد

مقامات هیئت حاکمه افغانستان و شخصیت‌های مختلف در داخل و خارج از این کشور در واکنش گسترده‌ای به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی و هیئت همراه ایشان با مردم، دولت و رهبر انقلاب اسلامی ابراز همدردی و همبستگی کردند.

پیام تسلیت رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در پیامی به مقام معظم رهبری، شهادت رئیس جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «حضرت آیت الله خامنه‌ای، از خبر جان باختن دلخراش سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر همراهان در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران بشدت متاثر شدیم.

مردم ایران در شخص رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی، دولتمردی برجسته را از دست دادند که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش خدمت کرد. یاد و خاطره گرامی او همیشه در قلب ما زنده خواهد بود.

در این روز غم انگیز، از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می نمایم.

خداوند رحمت کند».

پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید

سفارت فدراسیون روسیه با اندوه فراوان از درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه و تعدادی دیگر از شخصیت‌های مهم دولتی در اثر سقوط بالگرد مطلع شده است.

در پی اعلام این سانحه بسیار تلاش کردیم تا به دوستان ایرانی خود کمک کنیم و با تصمیم رئیس جمهور روسیه، نیروهای امدادی وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه فورا به ایران اعزام شدند.

ما صمیمانه تسلیت خود را به خانواده‌ها و بستگان درگذشتگان و به کل مردم و دولت ایران ابراز می‌نماییم. در این لحظات سخت و مصیبت بار، صبر و شکیبایی برای ملت ایران آرزومندیم.

به نشانه همبستگی با دوستان ایرانی، پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید.

پیام تسلیت وزیر خارجه نیوزلند

وینستون پترس، وزیر امور خارجه نیوزلند:
فکر ما با مردم ایران است. تسلیت به خانواده رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیئت همراه.

همدردی رئیس جمهور مالدیو با ملت ایران

محمد مویزو، رئیس جمهور مالدیو:
با اندوه فراوان از درگذشت نابهنگام دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه غم انگیز هلیکوپتر، از خداوند متعال برای رئیس جمهور، عبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر جان باختگان این حادثه تاسف بار رحمت و جنت فردوس را مسئلت دارم.

دعای ما همراه خانواده های داغدار و ملت ایران در این ایام اندوهگین است.

پیام تسلیت پاشینیان به مناسبت شهادت رئیس جمهور

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و کارکنان همراهش در اثر سقوط بالگرد را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

مادورو شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره اینکه از اخبار سخت در مورد فقدان ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم، اعلام کرد من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان همان‌طور که برادر ما ابراهیم است و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

نخست وزیر هند: در کنار ایران هستیم

نارندرا با تاکید بر اینکه از درگذشت غم انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران بسیار اندوهگین و متأثر شدیم، اعلام کرد سهم او در تقویت روابط دوجانبه هند و ایران همیشه در یادها خواهد ماند. از صمیم قلب به خانواده ایشان و مردم ایران تسلیت می گویم. هند در این دوران غم و اندوه در کنار ایران ایستاده است.

پاکستان عزای عمومی اعلام کرد

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در صفحه ایکس خود شهادت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و اعلام کرد پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد پرچم آن (ایران) نیمه برافراشته خواهد بود.

بلاروس: دوست واقعی بلاروس درگذشت

وزارت امور خارجه بلاروس به مناسبت شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران ابراز همدردی با مردم ایران، اعلام کرد که این یک ضایعه جبران ناپذیر تنها برای جامعه ایران نیست و دوست واقعی بلاروس درگذشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا