آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانعمومی

نیکزاد: اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنایی ندارد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات مداخله جویانه الهام علی اف گفت: نوه نمی تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنایی ندارد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار یکی از نمایندگان درخصوص لزوم واکنش وزارت امور خارجه به اظهارات رئیس جمهور آذربایجان گفت: نوه نمی تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنایی ندارد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان هر از چندگاهی به طرح اظهارات تحریک آمیزی دست می زند. وی چند روز پیش، از رزمایش مشترک ایران و ارمنستان انتقاد کرده بود و روز جمعه نیز در اجلاس سران سازمان کشورهای ترک زبان، مدعی دفاع از آذری های جهان شد.

سید البرز حسینی در نشست علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه 22 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 152 قانون اساسی خطاب به وزارت امور خارجه گفت: رئیس جمهور آذربایجان اظهارنظری درخصوص ممالک ترک نشین کرده است که پیشنهاد من این است که وی عهدنامه گلستان را بخواند تا بفهمد کجا از کجا جدا شده است! لذا این اظهارنظرها درخصوص تمامیت ارضی کشورهای همسایه در شأن رئیس جمهور آذربایجان نیست.

نماینده مردم خدابنده در مجلس یازدهم ادامه داد: اظهارنظر رئیس جمهور آذربایجان غیرواقعی است، اگر قرار بود که عهدنامه گلستان اجرا نشود، آذربایجان جزو ایران بود و وی به ریاست جمهوری این کشور نمی رسید، لذا لازم است وزارت امور خارجه و مجلس عکس العمل راجع به اینگونه اظهارنظرها داشته باشد، چرا که منطقه بیش از پیش نیاز به آرامش دارد.علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به این اخطار گفت: نوه نمی تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنایی ندارد.

گفتنی است، منطقه ای که امروز به عنوان جمهوری آذربایجان شناخته می شود، 200 سال پیش و در دوران حکومت تزارها بر روسیه و حاکمیت سلسله قاجار طی قرارداد گلستان از ایران جدا شد. کشور جمهوری آذربایجان نیز در سال 1991 یعنی فقط 30 سال پیش و به یمن فروپاشی شوروی، اعلام موجودیت کرده است.

منبع: ایران پرس

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا