آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانروسیهعمومی

لاوروف خبر داد؛ نابودی جهان تک قطبی به مرکزیت آمریکا

وزیر خارجه روسیه گفت: تلاش برای ایجاد مدل تک قطبی نظم جهانی با مرکز تصمیم گیری در آمریکا، شکست خورده و وزنه کشورهای دارای بازارهای نوظهور به طور پیوسته در حال افزایش است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز شنبه در پیام خوشامدگویی خود برای شرکت کنندگان در کنفرانس آنلاین جهانی چندقطبی، اعلام کرد که تلاش های ایالات متحده و اقمارش برای منزوی ساختن روسیه در عرصه بین‌المللی با شکست مواجه شده است.

لاوروف تاکید کرد: تلاش‌ها برای ایجاد مدل تک قطبی نظم جهانی که مرکز تصمیم گیری آن در ایالات متحده است، شکست خورده است. غرب جمعی تلاش می کند تا بر روند تاریخ تأثیر بگذارد و بقیه جهان را وادار به تبعیت از دستورات تحمیلی خود کند، اما طبیعتاً شکست می خورد. مراکز جدید جهانی بر اساس منافع ملی اساسی خود هدایت می شوند، سیاست مستقلی را در امور داخلی و خارجی دنبال کرده و نمی خواهند “گروگان بازی های ژئوپلیتیکی کشورهای غربی و مجری اراده آنها” باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: ما شاهد هستیم که چگونه مراکز جدید جهانی، عمدتاً در اوراسیا، منطقه آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین، با تکیه بر اصل استقلال و حاکمیت کشورها و هویت فرهنگی و تمدنی خویش به موفقیت های چشمگیری در زمینه های مختلف دست می یابند.

به گفته لاوروف، پر خواسته‌ترین و هماهنگ‌ترین گزینه برای همزیستی کشورهای جهان امروزی، اتحاد تلاش های مراکز کلیدی جهانی است که بر اساس منشور سازمان ملل متحد و توازن منافع باشد. وی خواستار تشریک مساعی برای گفتگوی متقابلاً محترمانه بین تمدن ها، مذاهب و فرهنگ های مختلف به منظور تشکیل یک ساختار جهانی چند مرکزی شد.

وی تاکید کرد که مسکو همچنان به تقویت اصول چند قطبی، قانونی و دموکراتیک متعهد است. وی به آمادگی مقامات روسی برای همکاری در این راستا و هماهنگی اقدامات خود با افراد همفکر از جمله در قالب انجمن های بین‌المللی اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا