آذربایجاناخبارایرانعمومی

قضاوت علی مطهری در خصوص عملکرد ایران در مناقشه قره باغ دور از حقیقت است

قضاوت علی مطهری در یاداشت اخیر ایشان مبنی بر طرفداری ایران از ارمنستان در مناقشه قره باغ به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای ، به گواهی مسئولین کشوری و فرماندهان نظامی وقت ، درست نیست و نشان دهنده این مسئله است که در خصوص جمع آوری و انتشار اسناد حمایت ایران از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ کوتاهی شده و حقایق حمایت ایران از جمهوری آذربایجان در این مناقشه به درستی و به طور جامع مستند نشده است.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از آران نیوز، موضع آقای مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای مبنی بر طرفداری ایران از ارمنستان در مناقشه قره باغ، به گواهی مسئولین کشوری و فرماندهان نظامی وقت، درست نیست و نشان دهنده این مطلب است که وقایع و حقایق این مناقشه به درستی و به طور جامع مستند نشده است.
حمایت و همراهی جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ، بخشی از تاریخ معاصر ایران است و خوشبختانه اسناد معتبر بسیاری در این خصوص وجود دارد که نیاز به جمع آوری، تدوین و چاپ این اسناد وجود دارد.
هنوز بسیاری از فرماندهان، استانداران و فرمانداران استانها و شهرهای مرزی و رزمندگانی که در مناقشه قره باغ حضور و فعالیت مستقیم داشته اند، در قید حیات هستند و این یک وظیفه ملی است که ارگانها و مراکز فرهنگی و تاریخی در خصوص واقعه نگاری و مستند نمودن این بخش از تاریخ معاصر ایران، اقدامات جدی و عملی را به انجام برسانند. در خصوص فعالیت ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مردم مسلمان و شیعه جمهوری آذربایجان،  تصاویر ویدئویی، یادداشتها، مصاحبه ها و اسناد فراوان دیگری به طور پراکنده وجود دارد و با توجه به سپری شدن زمان طولانی از این مناقشه، وقت آن رسیده است تا به طور کامل پرده از اسرار و گفته و ناگفته های این مناقشه برداشته شود.
مطالب مرتبط با نقش ایران در مناقشه قره باغ در یادداشت آقای دکتر علی مطهری نماینده محترم مجلس مبنی بر این که «در گذشته در موضوع قره‌باغ، ما با آنکه حق با جمهوری آذربایجان بود، طرف ارمنستان را گرفتیم»، به وضوح نشانگر این مطلب است که در خصوص ثبت و مستند نمودن تاریخ معاصر کشورمان در حوزه روابط فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان خلا جدی وجود دارد . البته ایشان می توانستند با تحقیق و مراجعه به همین اسناد پراکنده موجود و گفتگوی حضوری با مسئولین دولتی و فرماندهان نظامی وقت مناقشه قره باغ نیز از میزان کمی و کیفی خدمات و اقدامات جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ اطلاعات لازم و جامعی را بدست بیاورند.
آنچه مسلم است این است مجموعه ها و سازمان هایی که به هر عنوان وظیفه ثبت و مستند نمودن وقایع و رخدادهای تاریخ معاصر کشورمان را برعهده دارند می بایست به این حوزه و مقطع از تاریخ معاصر کشورمان نیز به طور جامع و کامل پرداخته و با جمع آوری اسناد، مکاتبات، تصاویر، مصاحبه ها و …  مرتبط با مناقشه قره باغ، مانع تحریف، اغراق، کم گویی و نیز سوء استفاده گروه های مغرض در راستای تضعیف روابط مردم و دولت دو کشور  همسایه، دوست و برادر ایران و جمهوری آذربایجان شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا