آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومیقره باغ

علی اف از بازگشت مردم لاچین به سرزمین مادری خود خبر داد

رئیس جمهور آذربایجان از ساخت صدها مسکن و ساختمان بلندمرتبه در شهر لاچین تا پایان سال ۲۰۲۳ و بازگشت مردم کشورش به آنجا خبر داد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان گفت: تا پایان سال صد‌ها نفر از ساکنان لاچین به سرزمین خود باز می‌گردند.

علی اف در دیدار با «مسیم محمد اف» نماینده ویژه خود در منطقه لاچین و منطقه اقتصادی زنگزور شرقی افزود: بازسازی شهر لاچین از ۲۶ اوت سال ۲۰۲۲ در دست ساخت است. در فاز اول حدود ۵۰۰ خانه شخصی در حال ساخت است یا خانه‌هایی که توسط ارمنستان تخریب شده درحال بازسازی است.

رئیس جمهور آذربایجان همچنین تاکید کرد که ۸ ساختمان بلندمرتبه در دست ساخت و یا در حال تعمیر مجدد است و بیش از ۳۰ ساختمان عمومی نیز درحال ساخت است.

الهام علی اف افزود: به دستور من ما باید کار ساخت و ساز را تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم. تعداد این خانه‌ها نشان می‌دهد که هزاران نفر از مردم شهر لاچین تا پایان سال در آن زندگی خواهند کرد و به سرزمین مادری خود بازخواهند گشت.

پس از جنگ دوم قره‌باغ و امضای بیانیه سه جانبه بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، نیرو‌های روسیه و ارمنی مسیری به نام «کریدور لاچین» که به طور موقت تحت کنترل عناصر روس بود در پیش گرفتند. شهر لاچین و روستا‌های زابوخ و سوس در این مسیر واقع شده است. این منطقه تحت کنترل باکو قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا