آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقره باغ

علی‌اف تولد پوتین را تبریک گفت

رئیس جمهور آذربایجان در تماس تلفنی با همتای روس خود، ضمن تبریک سالروز تولد وی برای او آرزوی سلامتی و موفقیت‌ در فعالیت‌های دولتی کرد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «الهام علی‌اف» رئیس‌ جمهور آذربایجان در تماس تلفنی امروز (هفتم اکتبر) با همتای روس خود، تولد وی را تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت‌های جدید در فعالیت‌های دولتی و همچنین آرزوی سلامتی کرد.

در این تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» از علی‌اف به خاطر توجه و تبریکش تشکر کرد. دو طرف همچنین بر توسعه موفق روابط دوستانه دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید و درباره چشم‌انداز همکاری و تماس‌های جدید رایزنی کردند.

در روزهای گذشته و در پی عملیات نظامی برق‌آسای جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ، باکو توانست کنترل این منطقه را به طور کامل به دست بگیرد. بخش زیادی از جمعیت ارمنی‌تبار که در جمهوری خودخوانده قره‌باغ ساکن بودند بعد از حمله جمهوری آذربایجان از این منطقه به ارمنستان گریختند. جمهوری خودخوانده قره‌باغ نیز اعلام انحلال کرد.

در پی این تحولات، دولت ارمنستان تحت فشار داخلی قرار گرفته و روسیه را به کم‌کاری متهم کرده و گفته نیروهای حافظ صلح روسیه می‌توانستند مانع این عملیات شوند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه طی سخنانی که پنجشنبه در جریان برپایی یک همایش بین المللی در «ولادی وستوک» ایراد کرد، از موضع کشورش در قبال قره‌باغ دفاع کرد.

وی گفت: «در ۱۵ سال گذشته بارها پیشنهاد کردیم دوستان ارمنی با دادن برخی امتیازها به آذربایجان موافقت کنند اما هربار می‌گفتند “نه، اگر اتفاقی بیفتد می‌جنگیم”. بعد از درگیری‌ها و توافق سال ۲۰۲۰ هم با ایروان تماس گرفتم و یک‌دفعه شنیدم “نه، نیروهای آذربایجانی باید از آن منطقه کوچک قره‌باغ بیرون بروند”. گفتم گوش بدهید، می‌خواهید چه کار کنید؟ باز هم پاسخ شنیدم “می‌جنگیم”. و در نهایت هم اوضاع به همان منوالی که دیدید پیش رفت».

پوتین افزود: «امسال هم ارمنستان رسما پذیرفت که قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است. پس از این موضوع هم علی‌اف آمد به من گفت “دیدید که پذیرفتند قره‌باغ مال ماست. پس نیروهای حافظِ صلحِ شما در قلمروی ما هستند”. بعد از این ماجرا هم وضعیت حضور نیروهای ما تغییر کیفی کرد».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا