آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

علت اصلی دلخوری باکو از آمریکا

ینی مساوات، عقب افتادن باکو از ایروان در نوکری برای غرب را، علت اصلی دلخوری باکو از آمریکا عنوان کرد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، روزنامه ینی مساوات در لابلای تحلیلی در خصوص وخامت ظاهری در روابط باکو با واشنگتن اذعان کرد عقب افتادن باکو از ایروان در نوکری برای غرب، علت اصلی دلخوری باکو از آمریکاست!
رگان غیررسمی ریاست جمهوری آذربایجان با اشاره به تلاش های آمریکا و اروپا برای بیرون انداختن روسیه از قفقاز جنوبی که همواره موجب خشنودی این روزنامه و طیف غربگرای حاکمیت باکو بوده است، نوشت: «آمريكا و غرب امیدوارند كه دقيقاً از طريق ارمنستان در قفقاز جنوبي مستقر شوند! اما ارمنستان این ظرفیت را ندارد که «در ورودی» برای داخل شدن غرب به این منطقه باشد و به همین دلیل همچنان تلاش هایی برای تحت فشار قرار دادن سایر کشورهای منطقه بر سر «عامل ارمنی» وجود دارد.

البته این نکته یکی از دلایل اصلی تضادهای آشکار اخیر آمریکا و جمهوری آذربایجان است. کاخ سفید تصمیم گرفته است به عنوان ضامن منافع ارمنستان در قفقاز جنوبی عمل کند! بنابراین تلاش آمریکا برای فشار بر جمهوری آذربایجان منجر به تنش در کل منطقه می شود. و این مستثنی نیست که این وضعیت ممکن است برای مدتی ادامه یابد!»
روزنامه ینی مساوات در این مطلب همچنین به لحن استکباری و ارباب منشی جیمز اوبرایان، دستیار اوراسیای وزیر خارجه آمریکا در بیان توقع واشنگتن از باکو و ایروان برای امضای سریع توافق صلح مورد نظر آمریکا اشاره کرده و افزوده است: «در سخنان این مقام کاخ سفید، تلاش برای دیکته کردن غیرمستقیم به طرف هایی که باید توافقنامه صلح را امضا کنند نیز قابل توجه است!

اوبرایان گفته است: «واشنگتن منتظر تصمیم باکو و ایروان است! ما آنچه را که امیدواریم ببینیم، به وضوح به طرفین ابلاغ کرده ایم! در عین حال درباره پیامدهای گام‌های مخالف آنها نیز هشدار داده‌ ایم. حال ببینیم طرفین چه تصمیمی خواهند گرفت. آنها تمایل خود را برای امضای سریع توافقنامه صلح ابراز کردند و ما می خواهیم آن را ببینیم!»

رسانه غیررسمی ریاست جمهوری آذربایجان افزوده است: «همانطور که مشاهده می شود این اظهارات جیمز اوبرایان که چندی پیش آذربایجان را تهدید کرده بود، مملو از سبکی غیر دیپلماتیک است! چرا که هر گونه توقع آمریکا از محتوای توافقنامه صلح آذربایجان و ارمنستان غیرقابل قبول است! در هر صورت این موضوع تنها می تواند بیانگر انتظارات این دو کشور همسایه باشد و تأثیرات بیرونی بر این موضوع، نتیجه ای جز گیج‌کننده‌تر کردن روند صلح نخواهد داشت!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا