آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغ

سفیر ارمنستان در سرزمین های اشغالی: تسلیحات اسرائیلی غیرنظامیان را می‌کشد

سفیر ارمنستان در قدس اشغالی گفت: اگر از من بپرسید آیا اسرائیل حامی جمهوری آذربایجان است یا خیر، نمی‌توانم پاسخی بدهم. اما همکاری استراتژیک، نظامی و اطلاعاتی دو طرف قوی است و هیچ اقدام محرمانه‌ای وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «آرمان آکوپیان»، سفیر ارمنستان در قدس اشغالی طی مصاحبه ای در پاسخ به اینکه اوضاع کنونی در قره‌باغ از دیدگاهش چطور است، گفت: آنچه دارد اتفاق می‌افتد، پاکسازی کلاسیک نژادی است. می‌بینید که مردم بومی منطقه که برای ۳۰۰۰ سال در آنجا بودند خانه‌های خود را ترک می‌کنند و با پشت سرگذاشتن میراث ملی و عزیزانشان در خاک، از منطقه خارج می‌شوند.

وی در پاسخ به اینکه چرا این ارامنه در قره‌باغ این مکان را ترک می‌کنند، گفت: آنها چاره‌ای جز این ندارند چون زندگی برایشان غیرقابل تحمل شده است. همین یک هفته قبل ۱۲۰ هزار ارمنی در این مکان زندگی می‌کردند اما امروز حدود ۱۰۰ هزار نفرشان قره‌باغ را ترک کرده‌ اند.

سفیر ارمنستان در فلسطین اشغالی همچنین گفت: تعداد رسمی افرادی که قره باغ را ترک کرده‌ اند ۹۵ هزار نفر است. شما می‌توانید فیلم‌ها را ببینید که زنان و کودکان به دلیل آنکه شاهد آینده‌ای در این منطقه نیستند، خارج می‌شوند. هیچ تضمینی برای جان آنها وجود ندارد.

این دیپلمات درباره ادعای وجود کاشت مین توسط ارمنستان در منطقه و حضور نیروهای نظامی نیز گفت: نیروهای دفاع شخصی برای دفاع از ارامنه محلی علیه نیروهای جمهوری آذربایجان وجود داشتند. دو جنگ در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۲۰ در گرفت و امنیت مردم تضمین نشد. هر جامعه حق دارد تا از خودش دفاع کند. جمهوری آذربایجان مدعی است که این یگان‌ها بخشی از ارتش ارمنستان هستند. این دروغ است. هیچ یگان استاندارد ارتش ارمنستان در قره باغ وجود ندارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا اوضاع ارامنه را با وضعیت فلسطینی‌ها مقایسه می‌کند، گفت: نمی‌شود که درگیری‌ها را با هم مقایسه کرد. هر درگیری‌ برای خودش منحصر به فرد است.

سفیر ارمنستان در قدس اشغالی درباره اینکه مذاکرات بین ارامنه قره‌باغ و جمهوری آذربایجان برای رسیدن به توافق صلح نهایی انجام شد، نیز خاطرنشان کرد: هر جنگی به صلح ختم می‌شود و ما درباره اینکه به توافق برسیم خوشبین هستیم. اما با توجه به شرایط کنونی، وقتی ارامنه از خانه اجدادی خود اخراج می‌شوند، دورنمای صلح دشوار است. امیدوارم دیدار بین نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در پنجم اکتبر سال جاری میلادی به جایی برسد.

وی درباره اینکه آیا رژیم صهیونیستی از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند نیز گفت: فکر نمی‌کنم اسرائیل مسئله ارمنستان را در دستور کار خود داشته باشد. ما شاهد همکاری جدی نظامی هستیم. باکو میلیاردها دلار تسلیحات اسرائیلی می‌خرد و همکاری دفاعی و اطلاعاتی نظامی بین دو طرف است. ایران نیز عاملی است. نمی‌توانم بگویم اسرائیل یک حامی برای باکو است اما همکاری بین دو طرف خیلی قوی است و همکاری استراتژیک بسیار جدی است. هر زمان که درگیری در منطقه اوج می‌گیرد، از دومین جنگ در ۲۰۲۰ تا ۱۹ سپتامبر سال جاری میلادی، می‌دانیم که خط هوایی «راه ابریشم» جمهوری آذربایحان پروازهای منظم به اسرائیل برای واردات سلاح دارد. پیش از این آخرین درگیری، پرواز مستقیم از اسرائیل به شهر گنجه جمهوری آذربایجان درست در شمال قره‌باغ انجام می‌شد.

این دیپلمات ارمنستانی همچنین افزود: هر کشوری می‌تواند سلاح خرید و فروش کند. مسئله این است که این تسلیحات به مرزهای ما می‌رسد و به سمت غیرنظامیان صلح طلب شلیک می‌شود. اگر از من بپرسید آیا اسرائیل حامی جمهوری آذربایجان است یا خیر، نمی‌توانم پاسخی بدهم. اما همکاری استراتژیک، نظامی و اطلاعاتی دو طرف قوی است و هیچ اقدام محرمانه‌ای وجود ندارد. این چیزی است که دو طرف با افتخار آن را اعلام می‌کنند.

وی درباره اینکه آیا رژیم صهیونیستی مخالف ارمنستان است یا خیر، گفت: جامعه مدنی در مسئله قره‌باغ و به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه، حامی ارمنستان است.

این دیپلمات ارمنستانی در ادامه به سوالی درباره اینکه آیا کوچ اجباری ارامنه قره‌باغ را با یهودیان در خلال جنگ دوم جهانی مقایسه می‌کند و «نسل کشی ارامنه» و هولوکاست را با هم، گفت: می‌توانیم موارد مشابه را پیدا کنیم. ارمنی‌ها و یهودیان خیلی چیزهای مشترک دارند.

سفیر ارمنستان در رژیم صهیونیستی در ادامه گفت: ما شاهد یک تراژدی وحشتناک بشری غیرمنتظره در قرن بیست و یکم هستیم. ارامنه مجبور شده‌ اند تا از سرزمین تاریخی خود خارج شوند، میراث، کلیساها، صومعه‌ها و قبور عزیزانشان را پشت سر بگذارند. من امیدی برای آنها نمی‌بینیم. تا زمانی که جمهوری آذربایجان به سلطه خود ادامه می‌دهد، ما شاهد این تراژدی هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا