آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

سد «قیزقلعه‌سی»؛ نمادی از دوستی و مودت مردم ایران و آذربایجان

وزیر نیرو گفت: سد «قیزقلعه‌سی» که به دست مهندسان و پیمانکاران ایرانی طراحی و احداث شده، نمادی از دوستی و مودت بین مردم ایران و جمهوری آذربایجان است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «علی‌اکبر محرابیان» شنبه شب 29 اردیبهشت در گفت‌وگو با بخش خبر ساعت ۲۱ شبکه یک سیما، ضمن تبریک ایام ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گفت: رودخانه ارس یک رودخانه مرزی بین چهار کشور ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه به طول ۱۰۷۲ کیلومتر است.

وی افزوذ: ایران و جمهوری آذربایجان مرز مشترک ۴۵۰ کیلومتری با رودخانه ارس دارند و برای بهره‌برداری مشترک از این رودخانه در گذشته سدی به نام ارس و سال‌ها پیش سدی به نام خداآفرین به بهره‌برداری رسیده است و در حال حاضر نیز سد قیزقلعه‌سی بر روی این رودخانه احداث شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه سد قیزقلعه‌سی، سالانه ۲ میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند، گفت: این میزان آب حجم بسیار بالایی است که استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی از این آب بهره‌مند می‌شوند.

محرابیان به مهم‌ترین اهداف احداث این سد اشاره کرد و افزود: مهار سیلاب، تامین آب شرب، کشاورزی، محیط زیست و نیز استفاده از ظرفیت‌های مشترک دو طرف برای توسعه همکاری‌ها از جمله مهم‌ترین اهداف احداث و افتتاح سد قیزقلعه‌سی است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این سد که به دست مهندسان و پیمانکاران ایرانی ساخته شده است، نمادی از دوستی و مودت بین مردم دو کشور ایران و آذربایجان است که فردا با حضور روسای جمهور دو کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه طول تاج این سد ۸۳۴ متر است، افزود: عملیات خاک‌برداری این سد بیش از ۶ میلیون متر مکعب، عملیات خاکریزی بیش از ۲.۱ میلیون مترمکعب و عملیات بتنی این سد حدود نیم میلیون مترمکعب است.

وزیر نیرو گفت: سد «قیزقلعه سی» جزو سدهایی است که با رعایت همه استانداردهای مهندسی آماده بهره‌برداری است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا