آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

رایزن فرهنگی ایران در باکو: نظامی گنجوی چهره تابان اشتراک ادبی ایران و جمهوری آذربایجان است

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایرن در جمهوری آذربایجان گفت: نظامی گنجوی یکی از بهترین و محکم ترین پل‌ها ارتباطی و چهره ی تابان اشتراک ادبی و انسانی ایران و آذربایجان و بین بشریت است که باید به نحو شایسته از اندیشه های وی بهره جوییم.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از ایرنا، قربانعلی پورمرجان طی سخنانی در با اشاره به مقام علمی و اشعار عرفانی نظامی، از نقش نظامی گنجوی و فردوسی در تمدن ایران زمین افزود: نظامی گنجوی به مدارجی از علم در حوزه های مختلف رسیده بود که در بیتی خودش می گوید :

که پرسید از من اسرار فلک را    که معلومش نکردم یک به یک را

پورمرجان با تاکید بر این که این ادعا نشان از تسلط وی به علوم زمانه خود دارد، افزود: نظامی از شاعرانی است که بی‌شک باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. وی مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد یا تکمیل سبک و روش‌ خاصی توفیق یابد اما امتیاز بزرگ نظامی در داستان‌سرایی اوست و اگر چه پیش از وی این امر سابقه داشته است اما نظامی داستان‌سرایی را به چنان قله رفیعی رساند که پس از او هیچ کس نتوانست بر آن صعود کند.

رایزن فرهنگی:نظامی گنجوی چهره تابان مشترکات ادبی ایران و آذربایجان است

وی اظهار کرد: همچنین نظامی داستان غنایی را به چنان قله رفیعی رساند که هیچ کس پس از او نتوانست بر آن صعود کند. آثار او که به پنج‌گنج معروف شد، آن قدر محبوب اهل ادب و شعر شد که بعد از او قرن‌ها رسیدن به آن درجه ومقام و توانایی تقریر چنین آثاری از آرزوهای بزرگ عده‌ای از شاعران شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت :شعر و ادب فارسی با معنویت و عرفان، پیوندی ناگسستنی دارد پیوندی که ریشه در درون و عواطف انسان دارد. اصولاً شعر هنگامی شکل می‌گیرد که شاعر در درون خود لحظه‌هایی عاطفی را تجربه می‌کند زمانی که این لحظه‌ها تکرار شود شاعر با تجربه‌های درونی بسیاری روبه‌رو می‌شود و بتدریج در خود این آمادگی را احساس می‌کند که می‌تواند این تجربه‌ها و احساسات را به دیگران منتقل کند و عرفان نیز تجربه‌ای درونی و کشف و شهودی باطنی است.
“این تجربیات وقتی در وجود شخصی همچون نظامی گنجوی که دردی نهفته در دل دارد ایجاد می شود؛ شعرهای نابی را می سراید و به بیرون منتقل می کند .بنابر این وقتی مفاهیم عرفانی او در قالب  شعر به مخاطب منتقل شود جاودانه می گردد و چنین میراثی را ما در زبان فارسی از شخصیتهای بزرگی همچون نظامی داریم و همین امر نقطه افتراق اشعار نظامی گنجوی با دیگر شعرا است .”

پورمرجان در بخش دیگری از سخنان خود به نقش نظامی گنجوی در تمدن ایرانی اسلامی اشاره کرد و گفت: نظامی در داستان‌های خود دنبال یک آرمانشهر ایرانی اسلامی می گشت و در داستان حمله اسکندر به ایران خصائص یک حکمران خوب و حاکم بد را بازگو می کند و یا در برخورد با نوشابه حاکم بردع به وضوح از آرمان‌های یک زن به عنوان حاکم پرده برمی دارد و بدین ترتیب جایگاه والایی را به زن می دهد که این امر در تمدن اسلامی و ایرانی حائز اهمیت است.

  وی افزود: بنابر این نظامی گنجوی با استفاده از اشعار و آموزه های فردوسی در تاریخ قبل از اسلامی و فراگرفتن تاریخ اسلامی و عجین کردن آن دو در اشعار خود در غنی سازی تمدن ایرانی اسلامی نقش وافری دارد و جا دارد در این موضوع مراکز علمی و دانشگاهی در کشورهای مختلف بیشتر کار بکنند.

وی در ادامه  گفت: در تمدن ایرانی فردوسی با اشعار حماسی مبین هویت ملی و جمعی بوده  و نظامی با اشعار غنائی و قصه های عاشقانه خود هویت فردی را تکمیل می کند. تعالیم نظامی گنجوی در حوزه عرفان و اخلاق در قرن ۲۱ هم مورد نیاز بشر است و درهای حکمت و معنویت را به روی انسان امروزی باز می کند و لذا انسان معاصر هم خوب می داند برای زنده ماندن خود و حفظ و بقای زمین باید به سمت معنویت حرکت کند و لذا جا دارد تا  هر چه بیشتر به اندیشه های نظامی گنجوی در این حوزه دست یابیم که یکی از کلیدهای این موفقیت زبان و ادبیات فارسی است.

پروفسور هاملت عیسی خانلی بنیانگذار و رئیس هیات امنای دانشگاه خزر نیز طی سخنانی ضمن خیر مقدم به اساتید و سخنرانان، نظامی گنجوی را ادیبی بزرگ  خواند که توانست در فلسفه، ریاضیات، نجوم و برخی دیگر از علوم خود را به درجه بالائی برساند ولی فارغ از همه اینها نظامی گنجوی یک شاعر بزرگی بود که اشعارش در خمسه او جمع شده است و خود به مثابه دائره المعارفی می ماند که همواره بشر را به لحاظ روحی تغذیه می کند.

عیسی خانلی که خود شاعر و نویسنده در حوزه ادبیات است خواندن آثار نظامی گنجوی را برای همه انسانها بالاخص در دنیای شرق ضروری دانست و گفت: آثار او به اکثر زبانهای دنیا ترجمه شده است و این امر نشان دهنده اهمیت اشعار نظامی گنجوی است.

وی گفت: زادگاه  و محل دفن اودر شهر گنجه است و او در دوران زندگی خود نیز مسافرت زیادی نداشته است ولی چنان در زبان و ادبیات فارسی تبحر داشت که اندیشه های عالی خود را در قالب زبان فارسی به نسلهای بعدی به ارث گذاشت.

کنفرانس بین المللی نظامی گنجوی آغاز شده روز گذشته (پنجشنبه )  به مدت دو روز با حضور استادانی از جمهوری آذربایجان ، جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، افغانستان، مصر، بنگلادش، روسیه، هند، اکراین، عراق، اردن، موروکو، و لبنان در دانشگاه خزر ادامه دارد و در ۴ پنل اساتید، از دانشگاهها و مراکز علمی بصورت حضوری و آنلاین سخنرانیهای خود را ارائه می کنند.

رایزن فرهنگی:نظامی گنجوی چهره تابان مشترکات ادبی ایران و آذربایجان است

در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی از کتب نظامی گنجوی که در ایران به چاپ رسیده اند، توسط رایزنی فرهنگی کشورمان به نمایش گذاشته شده بود که مورد بازدید شرکت کنندگان در کنفرانس قرار گرفت و در پایان بخش اول این کنفرانس یک جلد از کتاب نفیس خمسه نظامی گنجوی چاپ ایران  به همراه کتابشناسی نظامی گنجوی از سوی رایزن فرهنگی سفارت ایران به پروفسور هاملت عیسی خانلی رییس هیات امنای دانشگاه خزر اهداء گردید که مورد قدردانی آنها قرار گرفت.

رایزن فرهنگی:نظامی گنجوی چهره تابان مشترکات ادبی ایران و آذربایجان است

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا