آذربایجاناخبارایرانعمومی

تماس تلفنی معاون اول رئیس جمهوری با نخست وزیر جمهوری آذربایجان

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با نخست وزیر آذربایجان گفت: بی تردید همکاری نزدیک تهران و باکو در بخش‌های مختلف نه تنها موجب توسعه روابط فیمابین بلکه منجر به رونق و گسترش صلح و ثبات در منطقه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، اسحاق جهانگیری عصر پنجشنبه در تماس تلفنی با علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر و آرزوی سربلندی و موفقیت برای دولت و ملت این کشور، با اشاره به تأثیرپذیری همه کشورها از ویروس کرونا، بر ضرورت همکاری دو چندان همه کشورها و سازمان های بین المللی برای مقابله با این ویروس تأکید کرد و افزود: لازم است همه کشورها تجربیات خود را برای مقابله و مداوای بیماری کرونا در اختیار یکدیگر قرار دهند.

معاون اول رییس جمهور همچنین ضمن قدردانی از کمک های دولت جمهوری آذربایجان به ایران در مسیر مقابله با ویروس کرونا، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود در این حوزه به دولت جمهوری آذربایجان خبر داد و اظهار داشت: وزرای بهداشت دو کشور می توانند با همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر نسبت به تبادل تجربیات در خصوص مقابله با ویروس کرونا فعالیت کنند.

جهانگیری همچنین از دولت جمهوری آذربایجان به خاطر صدور مجوز بازگشت و انتقال دانشجویان و اتباع ایرانی از آذربایجان علیرغم محدودیت ترددها در این کشور قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در آستانه عید سعید فطر رأفت اسلامی شامل حال زندانیان ایرانی در آذربایجان شود و شاهد بازگشت اتباع ایرانی زندانی در آذربایجان به ایران و سپری شدن ادامه دوران محکومیت آنها در داخل کشور باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه با وجود کرونا خوشبختانه جریان حمل و نقل زمینی و دریایی میان دو کشور و جریان ترانزیت به سایر کشورها برقرار بوده است از حسن نیت دولت جمهوری آذربایجان قدردانی و اظهار امیدواری کرد با رفع نگرانی های ناشی از بیماری کرونا شاهد پیگیری و اجرایی شدن توافقات و استمرار سرمایه گذاری در پروژه هایی که مورد تأکید روسای جمهوری دو کشور بوده است، باشیم.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد شاهد اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان نظیر پروژه های مشترک نفتی دریای خزر، راه آهن رشت – آستارا و پل روگذر آستاراچای باشیم.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر به دولت و ملت ایران، پیشنهاد معاون اول رییس جمهور کشورمان برای تبادل تجربیات مقابله با کرونا را سازنده و مفید ارزیابی کرد و گفت: در این خصوص دستورات لازم را به وزیر بهداشت صادر خواهم کرد.

علی اسداف افزود: جای بسی خرسندی است که با وجود بسته بودن مرزها، اتباع دو کشور توانستند به کشورهای خود برگردند و فردا نیز قرار است ۱۲۰ نفر از اتباع ایرانی از مرز آستارا به ایران وارد شوند.

وی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اتباع ایرانی زندانی در جمهوری آذربایجان مشمول رأفت اسلامی قرار گرفته و برای ادامه دوران محکومیت به ایران بازگردند افزود: این پیشنهاد را حتماً با رییس جمهور مطرح خواهم کرد و امیدوارم شاهد اتفاقات مثبت در این زمینه باشیم.

وی همچنین از معاون اول رییس جمهور کشورمان خواست از طریق هماهنگی با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران زمینه استرداد اتباع مجرم جمهوری آذربایجان به این کشور را فراهم کند.

وی در ادامه روند توسعه همکاری های تهران و باکو را در حوزه انرژی رضایت بخش توصیف و تصریح کرد: دو کشور باید تلاش کنند سطح این روابط را بیش از پیش گسترش دهند.

علی اسداف با بیان اینکه علیرغم محدودیت های مرتبط با بیماری کرونا شاهد افزایش حجم ترانزیت دو کشور در دو مسیر کریدور شمال – جنوب و شرق به غرب بوده ایم، خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان همواره موضوع حمل و نقل و ترانزیت را در کانون توجهات و جزو اولویت های برنامه های خود داشته است.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان همچنین با اشاره به مذاکرات انجام شده میان کارشناسان دو کشور برای احداث پل روگذر آستاراچای اظهار امیدواری کرد: این پروژه اوایل ماه ژوئن کلنگ زنی شود و شاهد رفع موانع و اجرایی شدن سایر پروژه ها از جمله راه آهن رشت – آستارا و همکاری مشترک برای اکتشاف نفت در دریای خزر باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا