آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغ

رایزنی ایروان و بروکسل درباره قره‌باغ

وزیر امور خارجه ارمنستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی درباره اوضاع قره‌باغ رایزنی کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه ای تصریح کرد: آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مسائل امنیت منطقه‌ای تبادل نظر کردند. آن‌ها همچنین به گفت‌وگو درباره بحران انسانی در قره‌باغ در ارتباط با مسدودیت غیرقانونی کریدور لاچین توسط جمهوری آذربایجان پرداختند.

در ادامه این بیانیه آمده است: میرزویان بر لزوم رفع فوری مسدودیت کریدور لاچین طبق احکام دیوان عدالت بین‌الملل مورخ ۲۲ فوریه و ششم ژوئیه سال ۲۰۲۳ میلادی و همچنین تامین فوری مواد غذایی، دارو و دیگر اقلام ضروری برای ساکنین قره‌باغ تاکید کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در این گفت‌وگو بر تضمین فعالیت کامل و بدون وقفه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که تنها سازمان بشردوستانه بین‌المللی است که به منطقه قره‌باغ دسترسی دارد، تاکید شد. وزیر خارجه ارمنستان همچنین ربودن واگیف خاچاتریان، یکی از ساکنین قره‌باغ توسط گارد مرزی جمهوری آذربایجان را در زمانی که برای درمان از این منطقه به ارمنستان منتقل می‌شد، نقض شرم‌ آور قوانین بشردوستانه بین‌المللی دانست.

وزارت امور خارجه ارمنستان پیش‌تر اعلام کرده بود که یک بیمار ۶۸ ساله که همراه کارمندان صلیب سرخ بود و برای درمان از قره‌باغ به ارمنستان منتقل می‌شد، توسط گارد مرزی جمهوری آذربایجان در یکی از ایست‌های بازرسی بازداشت شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا