آذربایجاناخبارایرانعمومی

دیدار رییس مجلس آذربایجان با دبیر شورای عالی امنیت ملی

اوکتای اسداف، رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان عصر روز سه شنبه با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون راهکارهای گسترش همکاری های دوجانبه و آخرین تحولات منطقه با وی گفتگو کرد.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز، دریابان علی شمخانی در این دیدار مشترکات بسیار زیاد تمدنی، فرهنگی، دینی، زبانی و قومی میان دو کشور را سرمایه بی نظیری برای توسعه و گسترش روابط دانست که می تواند به سود منطقه و توسعه آن باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مرزهای دو کشور، مرزهای صلح و دوستی است افزود: ظرفیت های فراونی برای افزایش سطح تعاملات تجاری میان دو کشور وجود دارد که تسریع در فعال سازی  آن می تواند موجب رفاه، ثبات و امنیت دو کشور شود.

دریابان شمخانی با اشاره به تلاش و برخی اقدامات کشورهای مخالف روابط دوستانه دو کشور برای ضربه زدن به مناسبات مستحکم تهران و باکو تاکید کرد: امنیت کشورهای منطقه به صورت جمعی و با اتخاذ رویکردهای مشترک و مذاکره و تعامل نزدیک قابل تأمین است.

نماینده مقام معظم رهبری گفت: برخی کشورها، امنیت ملی خود را به اراده و تصمیم کشورهای فرامنطقه‌ای فروخته‌اند و تصور می‌کنند آمریکا می‌تواند بقای آن‌ها را تضمین کند در حالی که تنها راه تداوم حاکمیت‌ها تکیه بر ظرفیت‌های ملی و پشتوانه‌های مردمی است.

وی خاطر نشان کرد: خطر تروریسم و ریشه‌های آن از جمله اندیشه تکفیری که توسط برخی کشورهای منطقه ترویج می‌شود تمام منطقه را با بحران مواجه ساخته و به مانعی جدی در مسیر رشد و پیشرفت کشورهای اسلامی مبدل شده است.

شمخانی گفت: تحریم‌های آمریکا فاقد هرگونه مبنای قانونی است و عملا تبدیل به ابزار انتقام شخصی ترامپ از کشورهای مخالف شده است.

وی خاطر نشان کرد: بدون تردید این گونه اقدامات که بارها با شکست روبرو شده فرجامی به جز انزوای آمریکا نخواهد داشت.

اوکتای اسداف، رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان نیز که در راس یک هیات پارلمانی به ایران سفر کرده است در جریان این ملاقات با اثربخش خواندن گفتگوهای صورت گرفته با مقامات ایران گفت؛ جمهوری آذربایجان مایل به افزایش مبادلات و همکاری های همه جانبه میان دو کشور بوده و در این مسیر از ابتکارات و پیشنهادات ارائه شده استقبال می‌کند.

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا