آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

دست رد فرزند نجم الدین اربکان بر سینه اردوغان

فرزند مرحوم اربکان ضمن تشبیه حزب اردوغان به کشتی در حال غرق شدن، معتقد است که آدم عاقل نباید سوار این کشتی شود.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، یکی از احزاب جدید التاسیس ترکیه، دست رد بر سینه اردوغان زده و رهبر این حزب اعلام کرده که حاضر نیست در ائتلاف اردوغان – باغچلی جای بگیرد.

«محمد علی فاتح اربکان»، رهبر حزب «دوباره رفاه»، سیاستمدار جوانی است که 43 سال دارد، اما تنها پسر مرحوم نجم الدین اربکان است و نزد اسلامگرایان احترام ویژه ای دارد.

اردوغان امیدوار بود با کشاندن او به حزب عدالت و توسعه، شرایط را به نفع خود تغییر دهد. ولی اربکان جوان، حزب اردوغان را به یک کشتی در حال غرق شدن تشبیه کرده و معتقد است که آدم عاقل نباید سوار این کشتی شود.

محمد علی فاتح اربکان، پس از کسب مدرک کارشناسی مهندسی برق و الکترونیک، برای ادامه تحصیل به انگلیس رفت. اما به خاطر بیماری مادر، ناچار شد به ترکیه بازگردد و تحصیلات را در استانبول ادامه دهد.

او دکترای مدیریت دارد و کار حزبی و سیاسی را از حزب مرحوم پدرش آغاز کرده است. مدتی پس از مرگ پدر، سودای رهبری حزب سعادت را در سر می پروراند اما پیشکسوت ها با او مخالفت کردند و او نیز نه تنها از سعادت بیرون آمد، بلکه یاران قدیمی پدر را ناچار کرد ساختمان مرکزی حزب را که میراث پدری و خانوادگی اربکان بود تخلیه کنند. او به یاد حزب قدیمی پدرش یعنی «رفاه»، حزب خود را «دوباره رفاه» نام گذاشته است. اربکان، در مصاحبه با پایگاه خبری گازته دیوار، درباره تحولات سیاسی ترکیه و انتخابات آتی، دیدگاه خود را بیان کرده است.

اردوغان یک سال پیش هم تلاش کرد تا حزب سعادت، مهمترین کانون سیاسی شاگردان مرحوم اربکان را در حزب خود ادغام کند، اما این حزب نه تنها دعوت اردوغان را رد کرد بلکه در ائتلاف 6 گانه مخالفین او قرار گرفت.

فاتح اربکان در مورد انتخابات پیش رو گفته است: «با ما تماس گرفتند و از ما خواستند در انتخابات آتی از جناب اردوغان حمایت کنیم. ولی ما به خوبی می دانیم که هواداران مان چنین چیزی را نمی خواهند. ما بررسی کردیم، نظرسنجی کردیم. بسیاری از دوستان و هواداران، آشکارا به ما گفتند: کار خوبی کردید که به هیچ کدام از دو ائتلاف موجود نپیوسته اید. ما یک حزب کلیدی هستیم و نمی خواهیم نه در ائتلاف جمهور باشیم و نه در ائتلاف ملت.»

اربکان در ادامه گفته است: «در هیچ دورانی، شمار شهروندان مردد، تا این اندازه بالا نرفته است. نظرسنجی ها نشان می دهد بخش قابل توجهی از شهروندان ما برای رای دادن تردید دارند و تکلیفشان روشن نیست. چرا؟ به این دلیل که هیچکدام از دو ائتلاف موجود برای آنها جذابیتی ندارند. ما بر اساس این مشاهدات، تصمیم گرفته ایم به طورمستقل وارد کارزار انتخابات شویم و نامزد خودمان را معرفی کنیم.»

فاتح اربکان در مورد رویکرد سیاسی خود نسبت به حزب عدالت و توسعه گفته است: «ما در شرایط فعلی، در هیچ ائتلاف و اتحادی شرکت نمی کنیم. در مورد ائتلاف جمهور (ائتلاف اردوغان و باغچلی)، باید بگویم که حزب عدالت و توسعه به عنوان رکن اصلی این ائتلاف، در 20 سال گذشته خطاهای بسیاری مرتکب شده و ما نمی خواهیم در پرداخت فاکتور این خطاها شریک شویم! از دید ما حزب عدالت و توسعه یک کشتی در حال غرق شدن است و سوار شدن بر این کشتی کار آدم عاقل و منطقی نیست. آخرین بار در گازی عنتاب بودم و با شهروندان صحبت کردم. واقعاً کارد به استخوان مردم رسیده است. به ما می گویند: هر چه می کنید، ما را از شر آکپارتی نجات دهید. بحران اقتصادی و بی عدالتی مردم را خسته کرده است. سوار شدن به کشتی غرق شده و عضویت در یک جریان با خطاهای 20 ساله کار درستی نیست. ما با ائتلاف 6 حزب مخالف اردوغان هم اختلافات ایدئولوژیک جدی داریم. در نتیجه از هر دو ائتلاف، به یک اندازه فاصله گرفته ایم.»

فاتح اربکان در مورد دولت اردوغان و حزب حاکم گفته است: «حزب عدالت و توسعه در این 20 سال، است در مورد اقتصاد دچار اشتباه بسیار جدی شده است. ما این مدل اقتصادی را مدل بدهی و بهره نام نهاده ایم. کار آنها این است، از خارج پول قرض کن، به سپرده گذار سود بده و مالیات شهروندان را بالا ببرد تا کشور را اداره کنی! نمی شود شما وام بگیرید و ملت را وادار کنید سود آن بدهی را با افزایش مالیات بپردازد! تا امروز 520 میلیارد دلار سود پرداخت کرده اند. در برنامه میان مدتی که اعلام کردند، می گویند تا 3 سال آینده بیش از 2 تریلیون لیره سود می دهند. در کتاب ما و مشی فکری ما چیزی به نام استقراض و پرداخت سود وجود ندارد. علاوه بر این، حزب حاکم، رانت های بزرگی ایجاد کرده و میلیاردها دلار سود و درآمد را در اختیار 5 شرکت و پیمانکار بزرگ گذاشته که همه آنها حامی حزب حاکم هستند. همچنین میزان اسراف و ریخت و پاش در این دولت، بسیار نگران کننده و وحشتناک است.»

فرزند نخست وزیر فقید ترکیه در پایان گفته است که از جمع سیصد هزار نفر عضو رسمی حزب او، دست کم دویست هزار نفر، شهروندانی هستند که از حزب عدالت و توسعه جدا شده و به حزب «دوباره رفاه» پیوسته اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا