آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومیقره باغ

تکذیب ادعای توافق با جمهوری آذربایجان از سوی مقامات قره باغ

مشاور رئیس منطقه قره‌باغ به رویترز گفت: هنوز مسائلی هست که باید حل و فصل شود. هنوز هیچ نتیجه قاطعی حاصل نشده است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آینده قره‌باغ با ۱۲۰ هزار ارمنی در هاله‌ای از ابهام است؛ جمهوری‌ آذربایجان می‌خواهد این منطقه را با خود ترکیب کند اما ارمنی‌ها نگرانند که تحت پیگرد قرار گیرند و جهان را به رها کردن خودشان متهم می‌کنند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح روسی که وظیفه نظارت بر آتش‌بسی را دارند که به آخرین درگیری در منطقه در سال ۲۰۲۰ پایان داد، بیش از ۵۰ هزار تُن مواد غذایی را در دو جاده منتهی به این منطقه تحویل داده‌ اند.

این تحویل، اولین بار از ارمنستان به قره‌باغ از زمانی بود که ارتش جمهوری آذربایجان مقامات محلی قره‌باغ را در هفته پیش مجبور به تسلیم کرد و یکی از معدود محموله‌های این چنینی در چند ماه گذشته به شمار می‌رود. بیانیه روسیه مبنی بر عبور این محموله‌ها در دو جاده نشان می‌دهد که مواد غذایی همچنین از سوی جمهوری آذربایجان ارسال شده است.

حکمت حاجی‌اف، مشاور سیاست خارجی رئیس‌جمهوری آذربایجان به رویترز گفت که باکو برای سکنه ارمنی قره‌باغ که سلاح‌های خود را زمین می‌گذارند، عفو در نظر دارد، با این حال برخی از آنها قول داده‌ اند به مقاومت خود ادامه دهند. وی افزود: حتی در مورد مبارزان سابق، ما عفو را در نظر داریم یا به عفو اشاره می‌کنیم.

اما ارامنه قره‌باغ می‌گویند که هنوز توافقی حاصل نشده است.

دیوید بابایان، مشاور ساموئل شهرامانیان، رئیس منطقه قره‌باغ به رویترز گفت: هنوز مسائلی هست که باید حل و فصل شود. هنوز هیچ نتیجه قاطعی حاصل نشده است. وضعیت بسیار دشوار است؛ مردم گرسنه هستند، برق نیست، سوخت وجود ندارد. ما آوارگان زیادی داریم.

بابایان پیشتر گفته بود توافق شده است که کاروانی بشردوستانه روز جمعه از ارمنستان به قره‌باغ از طریق کریدور لاچین برود. در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که این کمک‌ها از طریق جاده دومی که از جمهوری آذربایجان می‌گذرد هم منتقل شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا