آبخازیاآخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانروسیهعمومیگرجستان

تفلیس: سفر رئیس جمهور بلاروس به آبخازیا نقض مرزهای ملی گرجستان است

وزارت امور خارجه گرجستان ضمن احضار سفیر بلاروس در تفلیس، به وی هشدار داد که سفر الکساندر لوکاشنکو به منطقه اشغالی آبخازیا، نقض مرزهای ملی این کشور است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس روز چهارشنبه برای نخستین بار به جمهوری آبخازیا سفر کرد. وی با اصلان بژانیه، رئیس این جمهوری جدا شده از خاک گرجستان در خصوص تقویت روابط دوجانبه و مسائل مهم منطقه گفتگو کرد.

در همین رابطه، روز چهارشنبه آناتولی لیس، سفیر بلاروس در تفلیس به وزارت امور خارجه گرجستان احضار شد. مقامات وزارت خارجه گرجستان به سفیر بلاروس هشدار دادند که لوکاشنکا در جریان سفر خود به آبخازیا، مرزهای ملی این کشور را نقض کرده است و تفلیس از مینسک انتظار دارد که به تمامیت ارضی گرجستان در مرزهای شناخته شده بین المللی آن احترام بگذارد.

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور گرجستان نیز به این سفر واکنش نشان داده و الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروسی خود را به نقض روابط دوجانبه و اصول حقوق بین الملل پس از سفر وی به منطقه آبخازیا متهم کرد.

خانم زورابیشویلی خود این موضوع را شب گذشته، چهارشنبه در پیامی توییتری اعلام کرد و نوشت: «من سفر الکساندر لوکاشنکو به آبخازیا اشغال شده را به شدت محکوم می‌کنم. این سفر یک نقض آشکار و غیرقابل قبول از لحاظ قانون گرجستان «درباره سرزمین های اشغالی»، روابط دوجانبه ما و اصول حقوق بین الملل است.»

الکساندر لوکاشنکو در جریان گفتگوی خود با اصلان بژانیه، رهبر آبخازیا یادآور شد که جمهوری آبخازیا وجود دارد و به روی نقشه جهان است و هیچ تحریمی نمی تواند آن را پاک کند.

رئیس جمهور بلاروس در جریان این سفر یادآور شد که مینسک در تلاش است تا نه تنها یک پل دوستی با آبخازیا، بلکه روابط بسیار جدی برقرار کند. وی در دیدار با رئیس جمهوری آبخازیا همچنین در خصوص تقویت روابط، دستور کار جهانی و روند اوضاع در اوکراین گفتگو کرد.

به گفته لوکاشنکو، او در دیدار اخیرش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سوچی که بسیار غرق در امور داخلی این کشور است، مشکلات مربوط به آبخازیا را نیز مورد بحث قرار داد. وی در پایان به سخنان پوتین اشاره کرد که گفته آبخازیا را نباید رها کرد، بلکه باید به آن کمک کرد و خود گفت: «به طوری که این سرزمین شکوفا و مردمی که در اینجا هستند، به طور عادی زندگی کنند.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا