آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقره باغ

تعطیلی پایگاه نظامی روسیه در قره باغ

 یک پایگاه نظامی روسیه در منطقه قره‌باغ که حدود 2 هزار نیروی این کشور در آن حضور داشتند، تعطیل شد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، روسیه یک پایگاه نظامی خود در جمهوری آذربایجان را تعطیل کرد. این پایگاه محل حضور حدود 2 هزار نیروی روس بود و پس از آن تعطیل شد که نیروهای آذری علی‌ رغم تلاش دو ساله روسیه برای جلوگیری از جنگ بین آذربایجان و ارمنستان، کنترل آن منطقه را در سال گذشته میلادی در دست گرفتند.

در مجموع 1960 صلح‌بان روس در 10 پادگان این پایگاه در شهر «خوجالی» مستقر شده بودند؛ شهری که در منطقه قره‌باغ واقع شده است. با وجود اعزام نیروهای روس به این شهر، آذربایجان در سپتامبر 2023 با انجام یک عملیات سریع، کنترل قره‌باغ را بار دیگر در دست گرفت؛ اتفاقی که منجر به خروج 100 هزار ارمنی‌تبار از این منطقه شد.

سرهنگ ژنرال یوگنی نیکیفوروف در مراسم خروج نیروهای روس از این شهر گفت‌: «حضور حافظان صلح روسیه، صلح در خاک آذربایجان را ممکن ساخت.»

سرهنگ کریم ولی‌اف، رئیس ستاد کل ارتش آذربایجان، گفت که روسیه “همه تلاش خود را برای برقراری صلح در منطقه اقتصادی قره‌باغ” و پایان دادن به چندین دهه درگیری به کار گرفته است.

از سوی دیگر، ارمنستان دیدگاه بسیار متفاوتی در مورد نقش روسیه دارد. این کشور مسکو را متهم کرده است که اقدامی برای جلوگیری از تصرف قره‌باغ توسط آذربایجان و انجام آنچه که پاکسازی قومی می‌نامد، انجام نداده است؛ آذربایجان اتهام مربوط به پاکسازی قومی را رد کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا