آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومیگرجستان

تظاهرات گسترده مردمی در تفلیس علیه دولت گرجستان

همزمان با اتهامات علیه دولت گرجستان مبنی بر سرکوب دموکراسی، هزاران نفر از طرفداران اپوزیسیون این کشور در خیابان‌های تفلیس دست به تظاهرات زدند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، معترضان برای شرکت در یک راهپیمایی سازمان‌دهی شده توسط «جنبش ملی متحد» که اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون گرجستان محسوب می‌شود و توسط میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق محبوس این کشور تاسیس شده‌ است، در مقابل ساختمان پارلمان گرجستان در پایتخت تجمع کردند.

معترضان پرچم‌های گرجستان، اوکراین و اتحادیه اروپا را تکان می‌دادند و بنرهای بزرگی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود «برای آینده اروپا».

تظاهرکنندگان شعار «زنده‌ باد میشا» سر می‌دادند که اشاره‌ای بود به ساکاشویلی که در حال گذراندن دوره حبس شش ساله خود به اتهام سوء استفاده از قدرت است؛ محکومیتی که گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر آن را به عنوان محکومیتی با انگیزه سیاسی محکوم کرده‌اند.

پزشکان گفته‌ اند، ساکاشویلی در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های شدیدی است که در بازداشت ایجاد شده‌اند.

دولت کنونی گرجستان از حزب حاکم «رویای گرجستان»با اتهامات متعددی چون زندانی کردن مخالفان، سرکوب رسانه‌های مستقل، همکاری مخفیانه با کرملین و منحرف کردن کشور از مسیر عضویت در اتحادیه اروپا مواجه است.

لوان خابیشویلی، رئیس جنبش ملی متحد در جریان سخنرانی در این راهپیمایی اعتراضی خواسته‌های معترضان را نام برد که شامل آزادی زندانیان سیاسی و اجرای اصلاحات تعیین شده توسط اتحادیه اروپا به عنوان شرطی برای اعطای جایگاه رسمی نامزدی به تفلیس است.

گیورگی مارگولاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان به جمعیت حاضر در این راهپیمایی گفت: دولت گرجستان توسط مسکو کنترل می‌شود و وظیفه ما این است که سرزمین‌مان را از دست‌نشانده‌های روسی نجات دهیم. ما مردمی عاشق آزادی و بخشی از خانواده اروپا هستیم و بردگی روسیه را رد می‌کنیم.

یکی از معترضان جوان گفت: تلاش‌های ما صلح آمیز اما سازش‌ناپذیر خواهد بود و ما را به جایی که به آن تعلق داریم یعنی اتحادیه اروپا سوق خواهد داد.

این در حالی است که حزب حاکم همچنان تاکید دارد که به درخواست‌های عضویت گرجستان به اتحادیه اروپا و ناتو که در قانون اساسی تصریح شده و طبق نظرسنجی‌ها از حمایت ۸۰ درصدی مردم برخوردار است، متعهد است.

اما پس از آنکه واشنگتن هفته گذشته صدور ویزا برای چهار قاضی قدرتمند در گرجستان را به خاطر فساد ادعا شده ممنوع کرد، رهبران حزب حاکم لفاظی‌های ضد غربی را افزایش دادند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا