آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

تظاهرات ضد دولتی گسترده در ایروان در اعتراض به واگذاری روستاهای مرزی به باکو

هزاران نفر از شهروندان ارمنستان در اعتراض به تصمیم دولت این کشور مبنی بر واگذاری چند روستای مرزی به جمهوری آذربایجان دست به تظاهرات زدند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، هزاران نفر از شهروندان ارمنستان، روز یکشنبه تظاهراتی ضد دولتی برگزار کردند و مطالبه آنها استعفای «نیکول پاشینیان» نخست‌ وزیر ارمنستان به دلیل واگذاری بخش‌ هایی از قلمرو این کشور به جمهوری آذربایجان بود.

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد: اعتراضات پس از موافقت دولت آن با واگذاری مناطقی از باکو انجام شد که کنترل آن را از دهه ۹۰ میلادی در دست داشته است.

این منطقه واگذار شده، برای ارمنستان که سرزمینی محصور در خشکی است، از نظر راهبردی اهمیت دارد، چراکه بخش‌ هایی از یک بزرگراه مهم به گرجستان را در بر گرفته است.

ساکنان ارمنستانی این مناطق می‌گویند، این اقدام ارتباط آنها را با دیگر نقاط این کشور قطع می‌کند و پاشینیان را به واگذاری خاک کشور بدون دریافت چیزی در ازای آن متهم می‌کنند.

روز جمعه، ایروان طی اقدامی مهم در راستای عادی‌ سازی روابط میان دو کشور رقیب که جنگ‌ هایی را بر سر منطقه قره‌ باغ از سر گذرانده‌ اند، چهار روستای مرزی را که دهه‌ ها پیش آنها را تصرف کرده بود، به جمهوری آذربایجان واگذار کرد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که چند هزار نفر از مردم به میدان جمهوری ارمنستان وارد شدند.

پاشینیان از این امتیازات ارائه‌ شده به باکو دفاع کرده و گفته است که به منظور برقراری صلح با جمهوری آذربایجان انجام شده است. با این وجود، این اقدام ایروان باعث به‌ راه افتادن هفته‌ ها اعتراضات و تظاهرات شد و تظاهرات‌ کنندگان جاده‌ های اصلی را در تلاشی برای مجبور کردن او به تغییر این تصمیم مسدود کردند.

«باگرات گالستانیان» اسقف کلیسایی در منطقه تاووش که این روستاها در آن واقع شده‌ اند، این اعتراضات را رهبری می‌کند.

گالستانیان به دنبال استیضاح پاشینیان است. احزاب مخالف در ارمنستان به حمایت حداقل یکی از قانون‌ گذاران یک حزب مستقل یا حزب حاکم برای آغاز روند استیضاح نیاز دارند و موفقیت‌ آمیز بودن آن منوط به رای ۱۸ نفر از قانون‌ گذاران حزب پاشینیان به برکناری نخست‌ وزیر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا