آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعکسعمومی

ترکیه برای ترانزیت گاز رژیم صهیونیستی و کردستان عراق به اروپا تلاش می کند/ تصویر

ترکیه مذاکرات گسترده‌ ای با رژیم صهیونیستی و اقلیم کردستان عراق برای ترانزیت گاز آنها به اروپا آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، یک سال پس از آغاز انتقال گاز جمهوری آذربایجان و روسیه به اروپا از طریق خاک ترکیه، این کشور مذاکرات گسترده‌ ای با رژیم صهیونیستی و اقلیم کردستان عراق برای ترانزیت گاز آنها به اروپا آغاز کرده است. در صورت موفقیت، ترکیه به گذرگاه بزرگ گاز در منطقه تبدیل خواهد شد. رجب طیب اردوغان روز پنج‌شنبه دوباره از رژیم صهیونیستی خواست که گاز مازاد خود را از طریق خط لوله‌ ای به ترکیه ارسال کند تا راهی بازارهای اروپایی شود.

رژیم اشغالگر قدس دو میدان گازی بزرگ دریایی، تامار و لویاتان، را طی سال‌های گذشته توسعه داده و تولید گاز این میادین پارسال شاهد رشدی ۲۵ درصدی بود.

رژیم صهیونیستی سال ۲۰۲۱ حدود ۵ میلیارد متر مکعب گاز به مصر و اردن صادر کرد و امسال قرارداد صادرات ۲.۵ میلیارد متر مکعب گاز اضافی به مصر را امضا کرده است.

این رژیم همچنین در نظر دارد تولید گاز از دو میدان یاد شده را از سالی ۱۲ میلیارد متر مکعب به ۲۱ میلیارد متر مکعب افزایش دهد؛ موضوعی که دست اسرائیل را در صادرات گاز باز خواهد کرد.

حدود یک ماه پیش، رژیم صهیونیستی انتقال گاز از مسیر اردن به مصر برای تبدیل آن به گاز مایع و صادرات به بازارهای اروپایی را آغاز کرد، اما گزینه‌های دیگری نیز پیش روی این کشور برای صادرات گاز وجود دارد.

یکی از این مسیرها، پروژه خط لوله دریایی ۱۹۰۰ کیلومتری به ارزش تقریبی ۸ میلیارد دلار است که از میادین دریایی رژیم اشغالگر تا بخش یونانی‌نشین قبرس و از آنجا به یونان و ایتالیا می‌رسد و پیش‌بینی شده بود سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترانزیت کند. این پروژه به خاطر ریسک سرمایه‌ ای و عدم صرفه اقتصادی، همچنین مناقشات ترکیه با قبرس جنوبی و یونان بر سر نظارت بر بخش‌هایی از دریای مدیترانه عملا به بن‌بست رسید.

اکنون ترکیه می‌گوید خط لوله گازی مستقیما از میادین گازی تامار و لویاتان به ترکیه کشیده شود و از آنجا زیرساخت‌های لازم برای انتقال گاز به اروپا وجود دارد. بدین ترتیب، نیاز به احداث خط لوله انتقال گاز رژیم صهیونیستی به اروپا، به یک چهارم کاهش خواهد یافت.

قرار است حدود یک ماه دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه میزبان نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی باشد. اردوغان روز پنج‌شنبه گفت برای همکاری‌های انرژی دو طرف «بسیار بسیار امیدوار» است.

پروژه احتمالی دیگر احداث خط لوله از اردن تا اقلیم کردستان و از آنجا به ترکیه برای انتقال گاز رژیم صهیونیستی به اروپا است.

منطقه کردستان عراق ذخایر گازی سرشاری دارد و طی سه سال گذشته، شرکت داناگاز امارات تولید گاز از بزرگترین میدان گازی کردستان “خور مور” را ۵۰ درصد افزایش داده و به ۴.۷ میلیارد متر مکعب در سال رسانده است. داناگاز دوباره ۶۳۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و قرار است سال آینده دوباره تولید گاز “خور مور” ۵۵ درصد افزایش یابد و کردستان قادر به صادرات سالانه ۲.۵ میلیارد متر مکعب گاز خواهد بود. اقلیم کردستان در نظر دارد تا سال ۲۰۳۵ تولید گازش را به ۴۰ میلیارد متر مکعب در سال برساند.

ترکیه طی ماه‌های گذشته مذاکرات گسترده‌ ای با مقامات کردستان عراق برای احداث خط لوله‌ای تا مرزهای ترکیه داشته و می‌گوید زیرساخت‌های کافی برای انتقال گاز از مرز ترکیه با کردستان به اروپا وجود دارد.

منبع: ایسنا

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا