آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانروسیهعمومی

تاکید پوتین بر روابط راهبردی ایران و روسیه

رئیس‌ جمهور روسیه در دیدار با سید ابراهیم رئیسی در حاشیه اجلاس سران خزر تأکید کرد: «روابط مسکو و تهران بسیار عمیق و راهبردی است و دو کشور در تعاملات سیاسی و مسائل امنیتی در تماس دائمی‌اند و در سوریه با یکدیگر همکاری بسیار نزدیکی دارند.»

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه شب گذشته، در حاشیه نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر در پایتخت ترکمنستان، با سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران به‌ طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

پوتین ضمن استقبال از همتای ایرانی خود گفت: «روابط ما در واقع ماهیت راهبردی عمیقی دارد و ما قطعاً مسائل زیادی برای گفتگو داریم و من از فرصت به‌وجودآمده در این زمینه بسیار خوشحالم.»

وی یادآور شد: «روسیه و ایران در خصوص مسائل سیاسی و امنیتی در تماس دائمی با یکدیگر هستند. روابط بین دو کشور ما واقعاً عمیق است و ماهیت راهبردی دارد. ما در تعاملات سیاسی، در خصوص مسائل امنیتی در تماس دائم هستیم، ما در نقاط داغی مانند سوریه با یکدیگر همکاری نزدیکی داریم.»

رئیس‌ جمهور روسیه ادامه داد: «تنها در سال گذشته، گردش مبادلات مالی بین روسیه و ایران 81 درصد و در ماه‌های نخست سال جاری 31 درصد دیگر رشد کرده است و این روند جای خرسندی دارد و به‌نفع منافع هر دو کشور است.»

پوتین همچنین بهترین آرزوهای خود را برای آیت الله علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز در دیدار با ولادیمیر پوتین در عشق‌ آباد گفت: «روسیه و ایران می‌توانند در حوزه دریای خزر در زمینه حمل‌ و نقل، ترانزیت، ماهیگیری و گردشگری همکاری بسیار نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.»

رئیسی همچنین یادآور شد که تمامی توافقات پیش از این بین دو کشور در حال اجرا و نظارت است و این پیشرفت بسیار خوبی است.

رئیس ‌جمهور روسیه روز گذشته در جریان سخنرانی خود در ششمین اجلاس سران خزر تأکید کرده بود که فدراسیون روسیه طرفدار تعمیق مشارکت بین «پنج کشور حاشیه دریای خزر» (روسیه، آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان) از جمله در حوزه‌های سیاسی و امنیتی است. پوتین همچنین تأکید کرد که پایبندی به کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر رمز رونق این منطقه است.

ولادیمیر پوتین همچنین در دیدار با الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهور آذربایجان، از وی به‌ خاطر ایده‌های مفید و جالبش در زمینه توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های چندجانبه در منطقه دریای خزر تشکر کرد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا