آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

باکو: روابط مان با اسرائیل، عمیق و استراتژیک است

«خزر ابراهیم» سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا مدعی شد روابط باکو با واشنگتن و تل‌آویو تهدیدی برای هیچ کشور دیگری نیست

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، نماینده باکو در واشنگتن در مصاحبه با رسانه یهودی آمریکایی ادعا کرد که روابط جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی به منظور تهدید هیچ کشوری طراحی و برنامه‌ریزی نشده است.

خزر ابراهیم سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا به «جوئیش نیوز سیندیکیت» گفت که اتحاد و ائتلاف جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی و آمریکا در راستای منافع و دیدگاه ملی آن است و برای تهدید کسی طراحی نشده است.

او در مصاحبه با این رسانه یهودی آمریکایی اعلام کرد، روابط دوجانبه و سه جانبه باکو، واشنگتن و تل‌آویو «عمیق، گسترده و استراتژیک» است و به صورت هفتگی با دیدارهای سطح بالا دنبال می‌شود.

سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا اعلام کرد، باکو و تل‌آویو به عنوان شرکای کلیدی در زمینه امنیت سایبری و نفت دیده می‌شوند و باکو اخیرا سفارت خود را در تل‌آویو افتتاح کرده است.

رسانه یهودی آمریکایی در گزارش خود درباره مصاحبه با سفیر باکو در واشنگتن به تنش‌ها با ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد: «ایران که مرز طولانی با جمهوری آذربایجان دارد، مدت‌ها به روابط اورشلیم(قدس اشغالی) و باکو با تردید نگاه و ادعا می‌کند که اسرائیل از منطقه مرزی به عنوان نقطه‌ای برای عملیات مخفیانه استفاده می‌کند».

جوئیش نیوز سیندیکیت افزود: «اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهور و الی کوهن وزیر خارجه آمریکا اخیرا از این کشور (جمهوری آذربایجان) دیدن کردند».

سفیر باکو در واشنگتن درباره روابط با تل‌آویو و مواضع تهران در این خصوص مدعی شد: «هر کاری که با شرکای خود انجام می‌دهیم، برای خودمان انجام می‌دهیم. ما این کار را بر اساس منافع ملی خود انجام می‌دهیم. ما این کار را بر اساس ارزش‌ها و چشم انداز مشترک خود انجام می‌دهیم».

وی با اشاره تلویحی به مواضع ایران ادامه داد: «ما این کار (روابط با رژیم صهیونیستی و آمریکا) را علیه هیچ کس دیگری انجام نمی‌دهیم.  ما در نظم بین‌الملل مبتنی بر قواعد یکسان هستیم و هر چه نظم بین‌المللی مبتنی بر قواعد در جهان بیشتر باشد، برای منطقه ما و جهان بهتر است».

خزر ابراهیم که سابقه سفارت جمهوری آذربایجان در ترکیه را دارد، درباره میانجیگری باکو در زمینه تقویت روابط آنکارا با تل‌آویو صحبت کرد.

سفیر باکو در واشنگتن به جوئیش نیوز سیندیکیت گفت: «ما نمی‌توانیم از معادله خارج شویم. غیر ممکن است. اجازه دهید روی غیرممکن بودن، تاکید کنم. چرا؟ ما شرکای استراتژیک هستیم و هرگز از کمک به ترکیه و اسرائیل برای نزدیک شدن هرچه بیشتر و همکاری با یکدیگر دوری نخواهیم کرد».

خزر ابراهیم افزود: «جمهوری آذربایجان همیشه سعی خواهد کرد در هر زمان که ممکن است اتفاق ناخوشایندی بین دوستان، شرکا و متحدان ما رخ دهد، کمک کند».

اظهارنظر این مقام جمهوری آذربایجان درباره روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی در شرایطی مطرح شده که پیش از این رسانه‌های رژیم صهیونیستی از نقش خاص باکو خبر داده بودند.

بنا بر گزارش اخیر روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان در نزدیکی و گرمی روابط بین رژیم صهیونیستی و ترکیه نقش ایفا کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا