آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومی

بازگشایی مرز ترکیه و ارمنستان پس از ۳۰ سال

بر اساس توافق دولت‌های ترکیه و ارمنستان، مرز زمینی دو کشور برای رفت و آمد «اتباع و دیپلمات‌های کشورهای ثالث» بازگشایی خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، ارمنستان و ترکیه قصد دارند مرزهایشان را پس از گذشت ۳۰ سال دوباره به طور دائم باز کنند. این مرز سه دهه پیش به خاطر ابراز همبستگی ترکیه با جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان، بسته شده بود.

طبق اعلام دولت ارمنستان، مرز این کشور با ترکیه در آستانه فصل گردشگری در سال جاری، دوباره باز خواهد شد. گفته می‌شود که قرار است این مرز به طور دائم باز بماند.

بر اساس توافق دولت‌های ترکیه و ارمنستان، این مرز نخست برای رفت و آمد «اتباع و دیپلمات‌های کشورهای ثالث» از طریق راه‌های زمینی بازگشایی خواهد شد.

به گفته آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان، موافقت ارمنستان و ترکیه در این زمینه با وجود برقراری تنش‌های فعلی بین دو کشور حاصل شده است.

تردد هوایی بین ارمنستان و ترکیه مدتی است که دوباره در جریان است. در پی وقوع زلزله مرگبار در ترکیه در ماه فوریه سال جاری، مرز هوایی بین دو کشور برای ارسال کمک‌های بشردوستانه، باز شد.

روابط ایروان و آنکارا بیش از یک قرن است که به خاطر ادعای نسل کشی و قتل عام ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در آن دوران، در حالت بحرانی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا